Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Dětský pokoj
Jak zařídit dětský pokoj
U dětského pokoje je stěžejní pro kolik dětí jej zařizujete, jejich věk a zájmy. Pro menší dítě vytvořte budoár malé princezny, vesmírnou základnu nebo lesní doupě. Větší děti ocení jednoduché a praktické zařízení, které se jim bude snadno udržovat v čistotě. I pokoj pro děti se může řídit interiérovým designem.
Pokud je prostor pro dětský pokoj malý, oceníte praktické a víceúčelové kusy nábytku. U pokoje pro více dětí jsou vhodné palandy, které využijí plochu do výšky. Vyvýšené postele pak umožní umístit pod spací plochu psací stůl či herní zónu. Využijte kouty, kam perfektně padnou rohové psací stoly a rohové šatní skříně. Do malých nebo zaplněných prostorů volte zařízení ve světlých barvách, které pokoj opticky odlehčí.
Při volbě barev se můžete řídit preferencemi dítěte nebo jeho pohlavím. Vybavení v růžových či modrých odstínech je stále velmi populární a vypadá roztomile. Pokud zvolíte přírodní dřevo a neutrální barvy, bude pokoj působit moderním a nadčasovým dojmem.
Vše musí být bezpečné a kvalitně provedené. Nikde nesmí vykukovat vruty či hřebíky, rohy a hrany by měly být zaoblené.
Pro nejmenší děti
První pokoj pro malé dítě se bude točit zejména kolem bezpečnosti. Každý kus nábytku by měl být kvalitně zpracovaný a nesmí na něm být jakákoliv část hrozící možným poraněním. U dětí, které se začínají po pokoji pohybovat a vstávat, ještě přikupte chrániče rohů a zábrany. U malých dětí bude pokoj využíván především ke spaní a hraní, a proto myslete na dostatek úložných prostorů pro hračky, dečky a další drobnosti.
V dětském pokoji by neměla chybět postýlka či kolébka s kvalitní matrací, dětským ložním prádlem a nebesy. Vašemu pohodlnému užívání poslouží komoda s přebalovacím pultem a šatní skříň, kam uložíte dětské oblečení i kosmetiku a nebudete muset od dítka odcházet. Noční světlo pomůže proti ošklivým snům a také se bude hodit, až půjdete dítě zkontrolovat.
Velmi oblíbené jsou světlé barvy s dětskými motivy a přírodní materiály. Nebojte se však popustit uzdu fantazii - za pomocí tapety, baldachýnu a domečku můžete vytvořit třeba krtkovo doupě. Pokud si chcete být jisti, že k sobě budou jednotlivé kousky nábytku ladit, vsaďte na kompletní dětské pokoje.
Pokoj pro školáky
Pokoj pro školáky slouží několika účelům, a proto je třeba jej rozdělit na jednotlivé zóny. Vyhraďte část pro učení, spací zónu a menší prostor na hraní a záliby. Pokoj by měl zůstat vzdušný a praktický tak, aby se eliminovala možnost úrazu při dovádění a pokojíček se zároveň snadno uklízel. V tomto období je vhodné vybírat z rostoucího nábytku, vybavení pak dítěti déle vydrží. Neopomeňte dostatek úložných prostor ve formě knihovny, zásuvkových dílů a šatní skříně.
V pracovní zóně nesmí chybět pracovní stůl a židle. Oboje by mělo být kvalitně zpracované s širokými možnostmi nastavení výšky a náklonu. Pracovní stůl doplňte stolní lampou.
Spací zónu tvoří postel se správnou matrací a noční stolek nebo police na budík i lampičku. Zvlášť u dětí ve vývinu je třeba dbát na to, aby matrace nekazila záda a pomohla kvalitnímu spánku. Vhodné je vybírat z tvrdších typů.
Do herní zóny patří skříňky a police na hračky, stolní hry, knihy a další záliby. Pokud si dítko hodně hraje na zemi, myslete na vhodnou podlahu, která by měla být teplá a zároveň se snadno udržovat. Zkuste dřevěnou podlahu nebo linoleum, které můžete doplnit kusovým kobercem.
Pokoj pro starší děti a studenty
U pokoje pro studenta myslete na to, že už jde tzv. o byt v bytě. Komfortní zařízení soukromého prostoru je velmi důležité a v ideálním případě tak nechte své dítě, aby si pokoj navrhlo samo. Prostor by měl být rozdělen na jednotlivé zóny, které budou účelně zařízené pro co nejsnazší údržbu.
Pracovní zóna bude sloužit ke studiu, ale také k hraní na počítači nebo sledování seriálů. Psací stůl by tedy měl být dostatečně velký, aby se na něj vešlo učení, notebook i lampička. Vybírejte ze stolů se zdířkami pro kabely a prostorem pro uložení všech sešitů a psacích pomůcek. To značně zjednoduší užívání pracovní zóny a eliminuje hrozící nepořádek. Židle by měla být ergonomická a nastavitelná.
Spací zóna sestává z postele, matrace a nočního stolku s lampičkou. Matrace by měla být co nejkvalitnější a spíše tvrdší, jelikož je tělo pořád ve vývinu.
Zóna pro koníčky se bude částečně prolínat s pracovní zónou, ale přesto je vhodné je opticky oddělit například tapetou nebo kusovým kobercem. Pokud to lze, doplňte pokoj křeslem či sedacím vakem, které využijí také návštěvy vašeho dítěte. Knihovny, zásuvkové díly a police pohlídají fotky přátel, elektroniku, kosmetiku i medaile z fotbalových turnajů.