Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Pěstování bazalky v bytě i na zahradě: Jak ji zasadit, starat se o ni a nasušit ji?
Oblíbená bylinka, která si našla cestu do mnoha domácností a nespočtu receptů - to je bazalka. Chcete mít i vy přístup k její lahodné aromatické chuti a vábivé vůni? Přečtěte si naše rady k domácímu pěstování bazalky v bytě, na balkoně i v zahradě. Jak ji sázet třeba už od semínka, jak se o ni starat a co byste měli vědět?
9 rad jak se o bazalku starat a co s ní
- K růstu potřebuje slunce a teplo, a proto ji ideálně postavte nebo zasaďte na místo, kde je ho dostatek. Třeba k na jih směřujícímu oknu nebo do odpovídajícího prostoru v zahradě. Opatrně však s ostrým poledním sluncem, to se jí nelíbí.
- Stále vlhká hlinito-písčitá zemina je základ šťastné rostliny, nesmí se však přemokřit. Zalijte ji vždy, když jsou vrchní centimetry zeminy na dotek suché. V horkém létě může být zálivka nutná i denně.
- Tato bylinka je na živiny náročná, doporučuje se ji pravidelně 1× za 2-4 týdny přihnojovat organickým hnojivem určeným na bylinky. Základem je sázení do výživné zeminy.
- Pravidelným zaštipováním horních lístků podpoříte nový růst a omezíte natahování stonků, takže rostlinka bude růst bohatěji. Doporučuje se zaštipovat ve chvíli, kdy vyraší 4. patro lístků, a to cca 1 cm nad předposledními lístky.
- Nebojte se bazalku stříhat a odebírat na vaření. Rostlince tím prospějete a vy si navíc užijete její báječnou chuť. Také tím zabráníte kvetení, které není žádoucí - mohla by ztratit žádané aroma a jednoleté odrůdy po něm odumírají. Neodebírejte však víc než cca třetinu stonku.
- Nemá ráda šoky, a proto buďte opatrní, když ji přesouváte zevnitř ven a naopak, když máte doma průvan nebo se prudce mění počasí. Veškeré změny by měly být velmi pozvolné.
- Množení bazalky je možné kořeněním ve vodě i v zemině. Stačí odstřihnout cca 10cm stonek těsně pod listy a tyto spodní listy odštípnout. Pak rostlinu buď vložte do sklenice s vodou a po zakořenění (2-4 týdny) zasaďte, nebo plochu po odstřihu namočte do stimulátoru růstu a poté rovnou zasaďte do zeminy, kde zakoření. Umístěte na světlé místo a dle potřeby měňte vodu či zalévejte.
- Větší úrodu můžete skladovat ve sklenici s vodou jako řezané květiny, v papírové utěrce v lednici, usušit i zamrazit.
Další variantou uchování jejího aroma je výroba oleje zalitím lístků olivovým olejem. Velmi oblíbenou metodou je výroba bazalkového pesta, které vám v lednici vydrží asi týden. - Tato bylinka je vůči škůdcům poměrně odolná, objevit se však u ní můžete plíseň, bakteriální skvrnitost listů nebo hnití kořenů. Žloutnou-li jí listy, může se jednat o nedostatek živin nebo následky přelití.
Jak pěstovat bazalku ze semínek
Ideální doba k výsevu bazalky je březen a duben. Do vhodné nádoby (plato od vajec, květináč, truhlík, sadbovač, domácí skleník, pařeniště) vsypte výsadbový substrát a na jeho povrch lehce nasypte semínka, která můžete den předem namočit, aby povolil jejich ochranný obal. Lehce je zatlačte, schovejte pod tenkou vrstvu zeminy a řádně pokropte rozprašovačem.
Nádobu postavte na teplé a slunné místo, třeba za jižní okno, kde teplota neklesne pod cca 20 °C. Zeminu udržujte stále vlhkou. Za zhruba 2 týdny byste měli vidět první rostlinky a první děložní lístky (tyto vypadají všechny stejně). Jakmile vyraší několik pravých lístků čili těch, které už vypadají jako bazalka, je třeba sazenice rozdělit do samostatných „pokojíčků“. V této chvíli je také vhodné provést třídění a vybrat skutečně jen ty sazenice, které jsou zdravé a hezky rostou. Nechte tedy jen ty nejsilnější a ostatní můžete zastřihnout u povrchu substrátu, při vytrhávání byste totiž mohli poškodit kořeny dalších výhonků.
Pro přemístění ven nesmí teploty klesat pod 10 °C, počkejte tedy na období po zmrzlých mužích na polovinu května.
Tipy k pěstování doma a venku
V bytě
Možná jste se už mnohokrát snažili udržet při životě rostlinu koupenou v supermarketu. Ty jsou však určené k rychlé spotřebě a jejich dlouhodobý růst může být téměř nemožný. Jak tedy pěstovat bazalku doma v květináči nebo truhlíku?
- Vyberte správný druh: Pro domácí pěstování můžete zkusit bazalku pravou, citronovou, trpasličí, janovskou „Genovese“, thajskou nebo fialovou.
- Připravte si květináč či truhlík s otvory pro odvod přebytečné vody, na dno dejte drenážní vrstvu z keramzitu, hliněných střepů nebo štěrku. Vhodný bude také samozavlažovací model, který vyřeší i zálivku.
- Vsypte lehčí zeminu, která může být smíchaná s perlitem nebo pískem.
- Sazeničky či větší rostliny k přesazení vložte do zeminy alespoň 15 cm od sebe - dáváte-li víc rostlin do jedné nádoby. Potřebuje totiž dost místa k růstu.
- Nádobu umístěte na teplé a slunné místo, ideálně na východní, západní či jižní okno. Na bazalku by nemělo dlouhodobě pražit ostré polední slunce a v místě by také neměl být průvan.
- Pravidelně zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená. Stačí do ní píchnout prst do hloubky 2 cm a vlhkost otestovat.
- Jednou za čas zaštípněte vrchní listy, aby se bazalka pěkně rozvětvovala.
- Každé 4 týdny ji přihnojte organickým hnojivem.
Na balkoně i v zahradě můžete kromě oblíbené bazalky pravé pěstovat také tu posvátnou a indickou, kilimandžárskou (africká modrá), americkou, citronovou či vytrvalou. Některé druhy jsou vytrvalé, jiné lze pěstovat pouze jako okrasu.
Venku na balkoně a za oknem
V prvé řadě vezměte v potaz, že tato bylinka nemá ráda prudké změny. Ven je tak vhodné ji umístit ve chvíli, kdy nehrozí mrazy, tj. od poloviny května, a také je lepší ji chránit před průvanem, prudkými dešti a kroupami.
Jedním z nejdůležitějších faktorů tak je výběr správné lokace. Bazalka miluje slunce a teplo, neměly by do ní ale pražit přímé polední paprsky a také potřebuje stále vlhkou, nepřemokřenou půdu. Vhodná tak může být východní či západní orientace balkonu a okna, snese i jižní, ale zde je vhodné zajistit přistínění. Místo by také mělo být chráněno před silným větrem.
Do květináče či truhlíku o hloubce alespoň 15 cm a s drenážním otvorem vsypte keramzit, štěrk nebo střípky terakotových květináčů. Na to navrstvěte propustnou zeminu s trochou písku nebo perlitu a do ní bylinku vsaďte. Při sázení do truhlíku a vyvýšeného záhonu by měly být bazalky cca 15-20 cm od sebe. Zalijte.
Zeminu sledujte a udržujte ji stále vlhkou, jednou za zhruba 4 týdny přihnojte organickým hnojivem. Občasně zaštipujte vrchní lístky, aby se stonky nevytahovaly a bazalka rostla hezky keříčkovitě. V případě náhlých změn počasí, ochlazení a dešťů přesuňte rostliny pod střechu nebo do chodby. Pravidelně kontrolujte, zda je nenapadli škůdci.
Tip: U bazalek určených k jídlu není kvetení žádoucí, květy tak odstřihávejte.
V zahradě
Pro sázení ven byste měli počkat po posledních mrazech tzn. na polovinu května. Bazalku lze pěstovat jak ve vyvýšeném záhoně, tak i přímo v zemi. Klíčový je výběr správného místa, které by mělo mít dostatek světla, ale ne přímý polední žár. Také by mělo být chráněno před větrem a silným deštěm.
Tato bylinka si libuje v hlinito-písčité zemině, a proto je vhodné do záhonu předem zapravit trochu písku. Jednotlivé rostliny sázejte minimálně 15 cm od sebe a rovnou zalijte. Zalévejte pravidelně, aby zemina nikdy zcela nevyschla, ale zároveň nebyla přemokřená. Pravidelně zaštipujte vrchní lístky a odstraňujte květy (pokud nepěstujete okrasnou odrůdu), čímž podpoříte její košatost, a každé zhruba 4 týdny přihnojte. Kontrolujte výskyt škůdců a případně co nejdříve zakročte.
Rozumí si zejména s rajčaty a paprikami, sázet ji můžete také k okurkám a dalším druhům bylinek (petrželka, pažitka, kopr).
Tip: Bazalka je ideálním kandidátem pro pěstování v bylinkové spirále. Jak na to a oč jde, najdete v našem článku o pěstování bylinek.
Péče v zimě není složitá
Většina druhů bazalky jsou jednoletky a ty nemají rády mráz. S největší pravděpodobností vám tak nepřezimují. Nejlepší tak je se soustředit na pěstování v bytě.
Jaká jsou specifika pěstování bazalky v zimě?
- Rostlinu umístěte na místo s dostatkem světla, nejlépe na jižní okno. Nemáte-li doma světla dost, poohlédněte se po tzv. grow lights (pěstebních svítidlech).
- Teplota by se měla konstantně pohybovat kolem 20 °C. Bazalku nestavte do místa s průvanem ani přímo nad radiátory.
- Omezte zálivku, vodu přidávejte, až když je zemina na dotek suchá.
- Hnojení zcela vynechte nebo intervaly mezi dávkami protáhněte na několik týdnů.
- Pravidelně odstraňujte žluté, suché a jinak poškozené listy.
Návod jak bazalku sušit a zmrazit + další uchování
Sušení
- Zavěšení - Svažte stonky k sobě a zavěste je řezem vzhůru na teplé, suché a dobře větrané místo. Touto metodou bude usušení trvat několik dnů až týdnů, ale jde o nejpřirozenější způsob.
- Na platě či plechu - Kousky rostlinky rozprostřete na plech, bavlněné plátno nebo plato k sušení hub. Dejte na dobře větrané a teplé místo bez přístupu vody a přímého slunce. Sušte, dokud nejsou lístky křupavé.
- V troubě - Předehřejte troubu na nejnižší stupeň, ideálně kolem 35 °C. Lístky bylinky rozložte na plech vyložený pečicím papírem a nechte je při pootevřených dvířkách sušit pár hodin nebo do úplného vyschnutí.
- V sušičce potravin – Při sušení bylinek dodržujte pokyny výrobce. Zpravidla bude třeba bazalku rozmístit na plata a sušit při nízké teplotě kolem 35 °C několik hodin.
Jakmile je bylinka suchá, můžete listy rozdrtit a uložit do vzduchotěsné dózy nebo sáčku pro pozdější použití. Nezapomeňte ji spotřebovat do jednoho roku!
Mražení
- Zmrazení celých lístků – Listy omyjte, osušte, položte v jedné vrstvě na plech vyložený pečicím papírem a vložte do mrazáku. Po zmrznutí přesuňte lístky do sáčku nebo nádoby vhodné do mrazáku.
- Bazalkové kostky - Pomocí mixéru nebo v kuchyňském robotu rozmixujte listy bylinky s trochou vody či olivového oleje, až vznikne pasta. Tu dejte do formiček na led a zmrazte. Jakmile jsou kostky pevné, přendejte je do mrazicího sáčku nebo jiné vhodné nádoby.
- Mražené pesto – Udělejte si dávku pesta z bazalky, olivového oleje, česneku, piniových oříšků a parmazánu. Pesto nandejte po lžících do formiček na led, malých sáčků nebo nádobek vhodných do mrazáku a zamrazte.
Jak ji jinak uchovat
Čerstvá bazalka vydrží déle, když ji jako řezané květiny vložíte do sklenice s pár centimetry vody. Tu můžete nechat na kuchyňské lince, kde bude hned po ruce. Další možností je zabalení do papírové utěrky, kterou můžete volně vložit do mikrotenového sáčku a uložit do lednice.
Připravte si bazalkový olej: Do čisté lahve nebo uzavíratelné sklenice vložte větší stonek bazalky s listy a zalijte olivovým olejem. Uzavřete, uložte na tmavé místo a po 2 týdnech bylinku vyndejte nebo olej přeceďte do jiné čisté nádoby s víčkem.
Vyrobte pesto: Ve stolním mixéru rozmělněte 1/2 hrnku piniových ořechů, 1 stroužek česneku, trochu soli a pepře a 2 lžíce citronové šťávy. Přidejte 2 hrnky bazalkových listů a pulzováním promixujte. Během míchání přilijte 1/4 hrnku olivového oleje - lze přidat víc dle chuti. Na závěr vmíchejte 1/4 hrnku strouhaného parmazánu.