Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Návod na výrobu zahradního grilu: Zkuste cihly, disk z auta, popelnici, sud i bojler
Probrali jste se nekonečnou nabídkou grilů v obchodech, a přesto se vám nepodařilo narazit na jeden jediný, který by vám padl do oka? Co si takhle postavit gril vlastní – svépomocí? Utvořit si jej přesně podle svých představ a potřeb (a samozřejmě i schopností). Nebude to sice projekt pro každého, ale kutilové se takové výzvě jistě postaví čelem. A začít můžete třeba právě naším návodem na výrobu grilu z cihel, popelnice, sudu či disku z auta!
Plán na výrobu grilu
Začněme několika základními radami.
- Předtím, než se na cokoliv vrhnete, tak si nejdříve vše pořádně promyslete. Mějte přitom na paměti nejen estetiku vašeho vysněného grilu (i ta je ale samozřejmě důležitá), ale hlavně jeho bezpečnost a funkčnost.
- Nepřeceňte své schopnosti, ale ani své potřeby. Pokud už teď víte, že si maximálně čas od času opečete dvě klobásky, určitě se obejdete bez dvoumetrového masivního kamenného monstra s komínem.
- Pokud nemáte s kutilstvím žádné větší zkušenosti a myslíte si, že by na vás stavba grilu byla přece jen trochu moc, nezoufejte. I úplní začátečníci si například dokáží postavit naproti sobě pár cihel a položit na ně kovovou mříž. Jak komplikované si to uděláte, takové to budete mít.
- A pokud by se vám ani tak nepodařilo dát dohromady něco kloudného, vždycky si můžete vybrat nějaký kousek z našeho žebříčku nejlepších grilů.
Jak postavit zahradní gril z cihel
Nenechali jste se odradit a vaše odhodlání sahá až po strop? Připravili jsme pro vás návod na stavbu jednoho z mnoha možných grilů, a to grilu z cihel. Spíše než jako striktní instrukce ale berte náš návod hlavně jako jednu z mnoha inspirací. Je to koneckonců váš gril a jen vy tak víte, co přesně chcete a co potřebujete.
Přípravy na stavbu grilu
- Připravte si potřebné náčiní a počítejte s tím, že vám tento malý projekt zabere přibližně dva dny. Potřebovat budete kromě jiného hlavně grilovací rošt, cihly, maltovou a betonovou směs a zednické nářadí.
- Na zahradě si najděte volný plácek s rovnou plochou, který se nachází v dostatečné vzdálenosti od jakýchkoliv hořlavých materiálů a od vašeho domu. Myslete přitom také na to, kam bude z grilu vát kouř, aby pak neskončil přímo ve vašich oknech (nebo hůře – v oknech vašich sousedů).
Výroba grilu
- Plácek očistěte a vykopejte v něm dostatečně hlubokou jámu (nezamrzající hloubka se pohybuje kolem 80 centimetrů). Vysypte ji štěrkem (zkušenější kutilové se obrátí na armaturu), zalijte betonem, který by měl trochu vyčnívat kvůli vlhkosti, a nechte ztuhnout a uschnout.
- A nyní již k samotnému grilu. K jeho stavbě použijte šamotové cihly, které si poradí s vysokým žárem. K jejich spojení pak slouží šamotová malta. Zvnějšku můžete použít i klasické cihly a maltu, ale vnitřek by měl být vždy z šamotového materiálu, a to ať už z cihel, či z předpřipravené šamotové vyzdívky z obchodu.
- Cihly můžete pokládat přímo na beton, nebo můžete nejdříve použít žáruvzdornou izolaci.
- Velikost grilu se bude odvíjet od toho, jaký jste si pro něj připravili rošt. Na umístění roštu (respektive roštů) myslete už při vyzdívání. Nejjednodušší způsob pro uchycení roštu uvnitř grilu jsou vystupující otočené cihly. Můžete ale samozřejmě využít i ocelových tyčí nebo kovových háků. Minimalistické grily si přitom vystačí s jednou pozicí pro rošt, zatímco klasické grily by měly mít alespoň tři různé pozice v různých výškách.
- Cihly byste měli klást v tzv. „běhounkové vazbě“, tedy střídavě, tak aby se překrývaly. Při zdění neustále kontrolujte vodorovnost cihel pomocí vodováhy.
- Podoba grilu závisí jen na vás, ale my bychom vám doporučili si vyhradit prostor pod ohništěm pro skladování dřeva a jiných potřeb. Vedle grilu si pak můžete vyzdít i prostor pro odkládání. A pokročilejší z vás se nemusí spokojit jen s otevřeným grilem – ohniště můžete zakrýt komínem.
Gril z disku auta, popelnice nebo sudu - jak na to?
Gril z cihel je něčím, co bude vyhovovat naprosté většině z vás. Je něčím očividným, samozřejmým, skoro až ohraným. Vsadíme se, že se proto mezi vámi najdou i tací experimentátoři, kteří se s cihlami nespokojí a raději ozkouší něco originálnějšího.
Jednou takovou možností je například gril z disku auta, tedy gril z ráfku. Budou vám k tomu stačit dva vyřazené očištěné a odbarvené disky, které svaříte k sobě a do kterých následně vyříznete ze strany otvor na dřevo. Vše obruste a nakonec otestujete tím, že necháte svůj nově vzniknuvší gril naplno rozhořet. Nahoru pak už jen hodíte rošt a můžete péct. Narazíte však i na návody na grily z bojleru, ze sudu na pivo a dokonce i ze staré popelnice!
A když už se takto naplno pustíte do pokusů s grily, můžete si vyrobit i vlastní rošt. My jsme se setkali mimo jiné třeba s rošty z kovových věšáků a s rošty z drátěného nákupního košíku. Skvěle fungují i rošty do trouby. Představivosti se meze nekladou.
Jak snadno vyrobit gril z disku auta?
- Starý plechový disk nebo alu kolo důkladně vyčistěte.
- Kolem horního okraje disku vyvrtejte řadu rovnoměrně rozmístěných otvorů, do kterých umístěte pevnou kovovou síť a připevněte ji třeba šroubky. Tento krok lze nahradit roštem položeným navrch disku.
- Vytvořte stojan pomocí cihel nebo škvárových bloků a gril položte nahoru. Šikovnější mohou vyrobit kovový stojan, jak můžete vidět na obrázku.
- Do disku vsypte uhlí nebo dřevo a rozpalte jej.
Další možností je připevnit dva disky na sebe a ve středu přední části vyříznout otvor, kam se bude dávat rozžhavené uhlí, lze vidět na obrázku a je popsáno i v textu výše. Tak si vytvoříte větší a sofistikovanější gril pro pohodlnější pravidelné používání.
Jak na gril z popelnice?
- Použijte alespoň 70litrovou plechovou popelnici (příp. starý kontejner na odpad) - musí být z kovu, který je nehořlavý. Měla by být v dobrém stavu, nezrezlá a nepoškozená. Pořádně ji umyjte.
- Odstraňte víko a veškeré další volné díly. Pokud používáte větší kontejner, víko na něm ponechte pro možnost zavírání mimo užívání.
- Ve spodní části vyvrtejte otvory pro ventilaci.
- Dno popelnice vyložte šamotovými cihlami nebo lávovými kameny, abyste vytvořili základnu pro oheň.
- Grilovací rošt umístěte na horní část nebo jej vytvořte pomocí kovových tyčí, drátů, starého roštu z trouby.
- Zapalte oheň z dřevěného uhlí nebo dřeva a grilujte.
Pamatujte, že při používání je důležité být opatrní. Ujistěte se, že je gril stabilní a nehrozí jeho převrácení, a nenechávejte jej během provozu bez dozoru.
Jak udělat gril ze sudu (i od piva) či bojleru?
- Vezměte čistý kovový sud o velikosti ideálně 200 litrů (pro větší gril, na menší stačí i pivní sud), který není výrazně zrezlý nebo jinak poškozený. Lze použít také starý bojler či ohřívač vody. Důkladně jej omyjte.
- Odstraňte všechny volné části, madla apod.
- Vespod vyvrtejte otvory pro přívod vzduchu.
- Dno sudu vyložte šamotovými cihlami nebo lávovými kameny.
- Navrch položte koupený či vyrobený grilovací rošt, rozpalte uhlí nebo dřevo a hurá na gril.
Pokud to s výrobou vlastního sudového grilu myslíte vážně, můžete jej rozříznout podélně nebo napříč. Tím si vytvoříte buď sud k použití naležato s možností uzavření, nebo dva menší grily či ohniště. Pro sud naležato (viz obrázek) se vám bude hodit také stojan, který lze vyrobit třeba z konstrukce staré kempingové židličky nebo z kozy na řezání dřeva.