Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak vyčistit gril: Opékejte bez napečených nečistot
Už netrpělivě vyhlížíte každý slunný den, kdy si na gril hodíte pořádný kus masa a čerstvou zeleninu? Nenechte si své chuťové pohárky pokazit černým a napečeným roštem. Přečtěte si u nás, jak snadno gril vyčistit, a pak už jen vychutnávejte připravené dobroty.
Základem čištění grilu je…
Kdo by si chtěl (ne)vychutnávat steak s napečenými škodlivinami, který není ani dobrý, ani zdravý? Stačí velmi málo, protože základem každého čištění grilu je:
- pravidelné čištění ideálně mezi jednotlivými chody,
- po posledním kousku gril ještě jednou pořádně nahřejte a nechte zhruba na 15 minut vypálit tuk,
- nenechávejte čištění grilu „na někdy potom“, nejlépe se totiž čistí ve chvíli, kdy je ještě rozehřátý,
- vyčištěný gril skladujte vždy v suchu a optimálně zakrytý,
- nepodceňujte bezpečnost. Pokud necháte ve vaně grilu či sběrači tuku velké množství napečené špíny, vystavujete se riziku vzplanutí. Myslete také eko, protože vypečený tuk nepatří přeci do toalety ani do výlevky. Přelijte jej třeba do plastové láhve a šup s ním do speciálního kontejneru na olej.
Nezáleží na tom, jestli budete své kulinářské kousky grilovat na „plynu“, na „elektrice“ anebo jestli necháte provonět jídlo dřevěným uhlím. Výsledek bude vždy stejný – perfektně čistý gril připravený do akce.
Zlaté rady našich babiček
Při čištění grilu nemusíte vždy nutně sáhnout po agresivní chemii. Překvapivě si vystačíte s běžnými přípravky na mytí nádobí nebo to můžete zkusit ryze eko. Kromě ekologických čisticích prostředků vzpomeňte i na zlaté rady svých babiček, prohrabte se špajzkou a nechte se překvapit.
- Pomozte si jedlou sodou, která je při čištění grilu geniálním pomocníkem. Vezměte cca 30 g jedlé sody, smíchejte ji s 1 litrem teplé vody a namočte rošt či jiné jeho části přes noc do připravené lázně. Druhý den drátěným kartáčem rošt i jednotlivé části grilu důkladně očistěte a opláchněte vodou.
- Ocet dodá grilu lesk. Smíchejte vodu s octem a namočenou papírovou utěrkou či hadrem gril přeleštěte.
- Pro vzhled jako nový vám pomůže i kávová sedlina či lógr spolu s kyselinou citronovou (použít lze také čerstvě vymačkaný citrón) a hrubou solí.
- Na čištění vyzkoušejte i noviny. Gril důkladně postříkejte speciálním čističem, zabalte ho na noc do novin a ráno opláchněte vodou.
- Klíčem je kartáč. Chcete-li předejít zbytečné námaze a ušetřit nějakou tu minutku, očistěte kartáčem ještě rozpálený gril. Před spálením se chraňte ochrannými rukavicemi.
Jak vyčistit gril a grilovací rošt podle typu grilu?
Co gril to unikát, který se na výsledku chuti vaší kuchyně rozhodně podepíše.
Elektrický a kontaktní gril
Proto mějte na paměti, že při čištění elektrického grilu, který nejprve vytáhněte ze zásuvky, nejefektivněji pomůže špachtle a ocet. Na špachtli však nikdy příliš netlačte, aby nenechala na povrchu grilu škrábance. Pokud se vám podařilo jídlo připálit, nechte elektrický gril nejprve odmočit a dostatečnou pozornost věnujte i misce pod roštem. Kdo by v ní chtěl při dalším opékání nalézt poklady v podobě zapomenutých kousků jídla žijících si už vlastním životem.
Plynový gril
Při čištění plynového grilu napřed vypněte či odpojte přívod plynu a s čištěním začněte ideálně roštem, který po skončení opékání nechte přejít žárem stejně jako celý gril. Dokonale čistého roštu docílíte jak speciálními přípravky na čištění grilu, tak babskými radami. U plynových modelů se často zapomíná na samotné hořáky, které je vhodné čistit kartáčem či houbičkou.
Gril na dřevěné uhlí
A co gril na dřevěné uhlí? Před čištěním z něj odstraňte popel a nechte ho tzv. vypálit. Pokud zbytky popela nevynesete, můžete se velmi rychle dočkat zaneseného grilu, na kterém si nic chutného nepřipravíte. Jakmile se z něho během vypalování přestane kouřit, vyčistěte ho drátěným kartáčem a nad mastnotou vyzrajte obyčejnou houbičkou s mýdlovou vodou.
Jak se o gril starat po vyčištění?
Že se impregnují jenom boty? Omyl. Po vyčištění a vysušení gril naimpregnujte (namažte nehořlavým olejem). Pravidelnou péčí prodloužíte jeho „život“ a ušetříte nějakou tu kačku v rodinném rozpočtu.
Jak postavit a rozpálit gril? Jak si na zahradě postavit ohniště?
Čistý rošt aneb čas na šťavnatý steak
Při pomyšlení na šťavnatý steak se vám sbíhají sliny. Proto ani na vteřinu nezaváháte a plácnete se přes kapsu koupí pořádného flákance. Realita? Bohužel se často stává, že místo šťavnatého masa ugrilujete tvrdou podrážku. Kde se stala chyba?
Zásadní pro dokonalý steak je odležené maso, kterému svědčí nebýt skrz naskrz libové. Prorostlejší maso je díky tuku po ugrilování mnohem šťavnatější.
Steak je ideální grilovat tak dlouho, dokud se na jeho povrchu nezačnou objevovat první kapky šťávy (vždy záleží na tloušťce masa). Jakmile začne maso tzv. pouštět šťávu, otočte ho kleštěmi na druhou stranu. Opékání druhé strany bude trvat kratší dobu. Pro dokonalý steak dle vašich představ použijte teploměr na maso. Maso dávejte vždy jen na rozpálený rošt, zapomeňte na marinádu a steak si na závěr na talíři jen lehce dosolte a dopepřete.