Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Začněte se šitím na šicím stroji i jako začátečník: Základy, možnosti a techniky
Roztřepený šev, upadlý knoflík nebo dírka v kapse a už do jehly navlékáte nit. Ne každý kousek však snadno opravíte v ruce a mnoho věcí tak nakonec končí v koši. A na některé větší projekty musíte úplně zapomenout. Přestaňte házet oko po krásných látkách a snít o obkreslování střihů, vrhněte se na šití na šicím stroji! Jak se to naučit, jak začít a co budete potřebovat?
7 tipů, jak se naučit šít a jak začít
Jste rozhodnutí, že šití je pro vás tím pravým koníčkem? Nakupte si odbornou literaturu a podívejte se po kurzech šití v okolí. Načerpáte znalosti i potřebné zkušenosti a s každou látkou či křivým švem si pak poradíte raz dva.
- Vyberte si dobrý šicí stroj, který má základní tipy stehů a je ověřený dalšími zákazníky. Před prvním použitím prozkoumejte nastavení a návod. Profesionální stroj s 50 možnostmi mít nemusíte.
- Kupte si alespoň několik nejpoužívanějších jehel, nití, cívek a patek, pokud nejsou v základu šicího stroje.
- Na začátku se rozešijte na kousku bavlněné látky - zkuste si rovný steh, strečový steh, overlock (pokud jej stroj umí), zapošití atd. Osaháte si rychlost šití, délku stehu a pružnost.
- Prvním projektem by mělo být něco jednoduchého ideálně ze 100% bavlny. Například dětský kapsář, polštářek nebo batoh à la pytel.
- Jste už při šití sebevědomější? Zkuste okopírovat kus oblečení, který už v šatníku máte. Stačí každou část jednotlivě překreslit na střihový papír nebo rovnou na látku, přidat pár centimetrů pro švy, vystřihnout a sešít správně k sobě. Tento postup bude fungovat jen u jednoduchých kousků z pevnějších látek (např. dámské spodní kalhotky, tričko, tílko, kraťasy na gumu bez kapes).
- Nyní se můžete vrhnout na tvorbu nových kousků. Podívejte se po volně dostupných střizích na internetu, nakupte si časopisy nebo knihy se střihovými díly a ušijte si třeba letní šaty.
- Je čas zkusit si svůj vlastní a zcela originální střih? Jen do toho! Popusťte uzdu fantazii a ovládněte svět módy.
Tip: Při nákupu látek mějte na paměti, že má každá své specifické vlastnosti a ne na vše se hodí. Mnoho z nich je také třeba před jakoukoliv prací tzv. vysrážet vypráním nebo přežehlením napařovací žehličkou.
Ujasněte si, co chcete šít
Na začátku je třeba si ujasnit, co máte v plánu šít a jak často. Chcete hlavně rychle a hezky opravit povolený šev a nemuset k tomu tahat celé šitíčko? Nebo jste naopak nespokojení s nabídkou obchodů a plánujete se vrhnout do šití vlastní módy?
Od toho se bude odvíjet výběr šicího stroje a nákup potřebného příslušenství. Na ušití bavlněného povlečení vám může stačit obyčejnější šicí stroj s několika druhy stehů, univerzální jehla a základní nit. Na šití pružných materiálů a pletenin však už budete potřebovat šicí stroj se strečovým stehem, stretch/jersey/ball point jehly, ale i samotná práce s materiálem při šití je odlišná. Stejně tak ušití softshellového oblečení nebo džínoviny klade odlišné nároky na výkon a parametry stroje i na příslušenství.
Nepanikařte! Pokud se šitím nemáte zkušenosti, bude chvíli trvat, než se propracujete k složitějším projektům. Skutečně nemá význam říkat si, že si určitě časem ušijete džínový komplet, a proto teď potřebujete nejlepší stroj na trhu. Na začátek vám stačí základní kus, sada různých typů jehel, několik nití, křída, nůžky a látka (a pár dalších věcí). Nezapomeňte, že šicí stroj můžete vždy prodat a výbavu upgradovat - až ale budete vědět, že vás šití skutečně baví a opravdu máte v plánu se tomu věnovat.
Seznamte se se šicím strojem
U klasických šicích strojů můžete vybírat mezi mechanickými a elektronickými. To, jakým způsobem stroje šijí základní stehy, je víceméně shodné, ale rozdíl je v ovládání. Stačí vám ovládat si mechanický stroj kolečky a páčkami, nebo chcete tlačítka a přehledný displej elektronického stroje? U těch elektronických můžete objevit širší možnosti nastavení, víc funkcí a stehů a některé vám dokonce napoví, jakou patku použít. Jejich cena je však oproti mechanickým šicím strojům vyšší a ovládání může být pro začátečníka složitější. Na první pokusy tak lze doporučit kvalitní mechanický stroj.
Specifické použití umožní overlocky, coverlocky, quiltovací šicí stroje a stroje určené k vyšívání.
- Mechanické šicí stroje - mají elektrický pohon a rychlost šití se ovládá pedálem. Nastavují se páčkami a kolečky, jejich obsluha je jednoduchá a jsou ideální pro začátečníky.
- Elektronické šicí stroje - jsou na elektřinu a rychlost šití se ovládá pedálem nebo nastavením příslušným tlačítkem. Nabízí pokročilejší funkce a ovládání tlačítky nebo přes dotykový displej.
- Overlockové šicí stroje - sešijí, odstřihnou a začistí látku v jednom kroku. Jsou náročnější na obsluhu a zkušenosti uživatele. Hodí se především na pružné látky a pleteniny.
- Coverlockové šicí stroje - umí začistit okraje oděvů spodním krycím stehem, tzv. prádlovým stehem (na líci dva rovné stehy vedle sebe, na rubu smyčky), což zajistí profesionální vzhled a výdrž.
- Vyšívací šicí stroje - jsou speciálně určené na vyšívání s možností nastavení požadovaného vzoru. S vícejehlovými stroji lze vyšívat několika barvami najednou.
- Quiltovací šicí stroje - slouží k šití patchworku a quiltu čili k prošívání několika vrstev látky najednou. Jsou silnější, umožňují zakrýt zoubky podavače a mohou mít i přídavný stolek pro zvětšení pracovního prostoru.
- Dětské šicí stroje - mohou být jednodušší, nebo vzhledem i funkcemi téměř kopírovat „dospělé“ šicí stroje. Nabízí chrániče dětských prstů, bývají menší a jsou poháněné elektřinou nebo bateriemi. Lepší kousky ocení i rodiče třeba k šití o víkendu na chalupě.
- Mini a ruční šicí stroje - přenosné šicí stroje na cesty nebo i do kabelky, poháněné bateriemi nebo adaptérem do zásuvky. Jsou určené k drobným pohotovostním opravám a k šití menších prací. Velký výkon tak u nich nehledejte.
Z funkcí je dobré se podívat po automatickém navlékači nitě, abyste ji nemuseli vpravovat ručně. Hodit se bude i odstřih nitě, ať už ručně přes ořezávací zdířku, nebo automaticky, kdy stroj sám po došití nit ušmikne. Usnadnění a zrychlení práce umožní navíjení cívky, kdy stroj navine požadovanou nit na cívku pro spodní nit a vy to tak nemusíte zdlouhavě motat. Důležitou funkcí je možnost nastavení délky a šířky stehu, kterou využijete i při šití různých materiálů. Šití materiálů s odlišnými vlastnostmi vylepší také možnost nastavení přítlaku patky.
Pro většinu prací využijete rovný steh, ovšem strečový či overlockový steh v základu určitě oceníte. Podívejte se tedy, jaké druhy stehů stroj nabízí. Díky šití dvojjehlou ušijete dva souměrné stehy vedle sebe a z lícové strany tak budete mít ukázkové lemy. S oddělitelným volným ramenem snadno ušijete třeba obvody rukávů nebo úzkých nohavic, ale usnadní i šití menších kousků dětského oblečení nebo módy pro mazlíčky. Integrované světlo vám na práci posvítí i během zatažených dní nebo v noci.
Příslušenství k šicímu stroji
V balení šicího stroje zpravidla najdete základní jehly, cívky i patky. Ty by vám měly stačit na běžné šití jednodušších kousků. Pokud však máte v plánu přišívat zipy či knoflíky, upravovat džíny, častěji měnit barvu nitě nebo šít z úpletů, budete potřebovat širší výbavu. Nejprve se ale podívejte, co vlastně v balení šicího stroje je.
Při častém měnění nití se bude hodit nejen několik druhů, materiálů a barev horní nitě, ale také několik cívek pro nit spodní. Určitě chcete, aby práce hezky ladila a i z rubu seděla barva nití. Proto si pořiďte několik kusů cívek, na které si navinete různé druhy nití a ty pak nebudete muset neustále převíjet.
K šití většiny kousků vám bude stačit základní patka, která bývá ke stroji přiložena. Zvládnete s ní rovný steh, ale i strečový „cik cak“ nebo některé ozdobné a vyšívací stehy. Pro šití zipů a skrytých zipů však už budete potřebovat k tomu určené patky, které se zipem umí pracovat. Stejně tak tomu bude i u knoflíků a knoflíkových dírek, kdy jsou patky uzpůsobeny k držení knoflíku během šití a k práci s hustým stehem u obšívání dírky. Specifické úkoly vám usnadní i např. kráčející patka, řasicí a plisovací patka, patka na slepý steh, vyšívací patka nebo overlocková a quiltovací patka.
Druhy jehel
- Univerzální/Standard - univerzální a nejpoužívanější jehly. Hodí se na nepružné lehčí materiály (např. bavlna) a bývají v základním balení šicího stroje.
- Jehly Jersey a Ball Point - mají kulatou špičku, která netrhá oka pletenin a lehce prochází látkou bez jejího natržení. Hodí se na pružné materiály, žerzej, teplákoviny a úplety.
- Jehly Stretch - středně kulatá špička zabrání poškození pleteniny při jejím šití. Hodí se na velmi pružné materiály, žerzeje a pleteniny i třeba na plavkovinu.
- Jehly Jeans - určené k šití pevných a silných látek jako je např. džínovina, látka na montérky či plátno. Jsou speciálně kalené, díky ostrému hrotu snáz proniknou látkou a tolik se neohýbají.
- Jehly na kůži - tvrdé jehly na pevné materiály jako je kůže. Dle konkrétního typu jsou vhodné na tenčí i silnější kůži.
- Vyšívací jehly - určené pro použití ve vyšívacích šicích strojích, a proto musí být odolné namáhání všemi směry, kvalitní a přesné.
- Jehly pro coverlocky a overlocky - speciální jehly určené k použití pouze u coverlocků, či overlocků.
- Quiltovací jehly - umožňují snadné prošívání více vrstev materiálu bez jeho poškození, jsou odolné a používají se v quiltovacích šicích strojích.
Druhy šicích nití
- Bavlněné nitě - jsou vhodné k šití bavlněných materiálu a hodí se zejména v případě, kdy máte v plánu práci po ušití obarvit.
- Polyesterové nitě - snadno pronikají látkou, bývají lesklejší a odolnější než nitě bavlněné. Proto jsou velmi vhodné k šití na šicích strojích, overlocích i coverlocích.
- Lněné nitě - jsou pevné a silné, většina z nich připomíná provázek. Používají se např. na přišívání knoflíků. K šití na šicím stroji nejsou příliš vhodné.
- Polyamidové nitě - monofilové nitě se používají k šití neviditelných skrytých stehů, bývají totiž průhledné. Vhodné jsou také k šití šperků a k našívání aplikací (flitry, korálky, perličky).
- Kovové nitě - bývají zlaté či stříbrné a jsou určené především k zdobnému prošívání a k vyšívání. Při použití na vyšívacích stroji je nutné mít vyšívací jehlu pro kovové nitě.
Techniky a způsoby šití
Šití se v základu dělí na ruční a strojové/strojní. Ruční je ideální na drobné opravy textilií, ale i úpravy oděvů na míru nebo k vyšívání. Strojové či strojní šití je efektivnější a také výrazně rychlejší než to ruční. Proto se využívá zejména k výrobě bytového textilu, oblečení, doplňků i třeba čalounění.
Kromě výroby či opravy textilu, kde se využívá třeba rovný nebo cik cak steh, se můžete setkat také s technikami:
- Patchwork: Spojuje různé kousky často vzorovaných látek dohromady tak, aby sešitím vznikla jedna velká plocha v novém designu. Je skvělý k využití zbytků (bavlněné) metráže a hodí se zejména na potahy a povlaky na polštáře, ale i na oděvy.
- Quilting: Technika ozdobného prošívání více vrstev, kdy je vrchní vrstva zpravidla tvořena patchworkem, prostřední bývá vatelín či jiná podobná výplň a spodní je vzorovaná nebo jednobarevná látka. Na obou stranách tak vznikne zajímavý vzor. Využívá se na bytový textil i vrchní oděvy.
- Appliqué: Slouží k přišívání různých aplikací na hlavní látku - krajky, nášivky, kousky jiných látek. Hodí se jak už na výrobu různého textilu, tak i k oživení starších kousků.
- Vyšívání: Při použití této techniky je látka zdobena různými obrazci, květinami atd. za použití různobarevných nití a různých stehů. Je populární zejména k tvoření děl k zavěšení, ale také na bytový textil a dekorování oděvů či tzv. upcyklaci.
Druhy stehů a jejich použití
Rovný steh tvoří pravidelné stehy v řadě za sebou. Používá se ke spojení nepružných látek, jako je např. bavlna, polyester, šusťák a jiné. Dá se využít jak na sešívání látek (kratší stehy), tak i k ozdobnému prošívání (delší stehy). Patří mezi základní a nejpoužívanější typy.
Tříkroký rovný steh je šit dvěma stehy dopředu a jedním dozadu, čímž je vytvořena rovná, ale pružná linka. Dá se využít k sešívání úpletů, špatně se ale páře.
Cik cak čili pružný steh slouží nejčastěji k začišťování okrajů látek a látání (opravě) oděvů, využít lze i k přišívání aplikací a nášivek. Hodí se také na sešívání úpletů, jelikož je pružný - stejně jako sešívané látky.
Tříkroký cik cak, kdy je jedna linka tvořena třemi stehy, je ještě pružnější. Je tedy skvělý na všívání gum či obnitkování krčících se látek.
Šikmý cik cak / pružný steh využijete místo rovného stehu na pružných látkách. Oproti pružnému stehu lépe pruží a je ideální k sešívání, jelikož není vysloveně dekorativní.
Rovný steh s cik cakem je kombinací dvou výše uvedených stehů, a tak kombinuje jejich vlastnosti. Alternativně tak může nahradit pružný steh, pokud ho váš stroj neumí, přičemž navíc látku tolik nevytahuje.
Overlockové stehy částečně nahrazují použití samostatného overlockového šicího stroje. V jednu chvíli tak je látka rovně sešívána a zároveň po okraji šikmým stehem či cik cakem obnitkována a začišťována. Rozhodně doporučujeme používat overlockovou patku.
Pokud jste se však v šití rozjeli a šijete často, zvažte pořízení samostatného overlocku či coverlocku, které vám usnadní třeba práci na průkrčnících a lemech oděvů. Speciální stehy na klasickém šicím stroji je nemohou plně nahradit.
Steh na knoflíkovou dírku je pochopitelně určen na obšití otvoru pro knoflík. Přístroj tak s vaší pomocí (poloautomaticky) nebo zcela sám (automaticky) dírku obšije. Pokud jím váš stroj nedisponuje, můžete jej nahradit obšitím nakresleného otvoru (správné velikosti!) rovným stehem a následně krátkým a hustým cik cak stehem, který šijte přes první rovný steh. Na obou koncích pak stačí rovně několikrát prošít, začistit a dírku prostřihnout.
Steh k přišívání knoflíků sám připevní knoflíky k dané látce, což využijete zejména v případech, kdy máte na oděvu či textilu knoflíků hodně. Může vyžadovat zapošití a dotažení tzv. krku, aby knoflíky hezky držely. Dá se nahradit cik cak stehem se správně nastavenou délkou stehu, stačí změřit dírky v knoflíku a pak otestovat, zda jehla po nastavení správně zapadá, nebo ručním šitím, kdy si knoflík přišijete jehlou a nití úplně sami.
Některé stroje mohou disponovat mnoha dalšími stehy k vyšívání nebo alternativami a různými druhy stehů uvedených výše. Tyto informace najdete vždy uvedené v návodu výrobce a zpravidla také přímo na těle šicího stroje, na otočném ovladači či displeji.
Další potřeby k šití
Ušít jakékoliv oblečení bez metráže je nemožné. Pokud se tedy nechcete inspirovat pohádkou Císařovy nové šaty... Dle použití a plánovaného projektu můžete vybírat z mnoha druhů bavlněných látek, plátna, saténu či semiše, ale i tylu, koženky, teplákoviny nebo úpletu. U většiny látek najdete možné využití, rozměry, gramáž, typ látky a vlastnosti materiálu, díky čemuž si snadno vyberete. A podle čeho budete šít? Podle krejčovských střihů a knih, samozřejmě! Práci se střihy pak usnadní střihový papír, který je určen k jejich přenášení z knihy na látku, aniž byste si původní střih zničili.
Kromě metráže a střihů budete potřebovat také křídu a tužku, mýdlo nebo mizící fix k načrtnutí jednotlivých dílů oblečení a krejčovské nůžky nebo řezací kolečko, kterými látku přesně nastříháte. Při tvorbě originální střihů, úpravě rozměrů a při jakémkoliv přeměření se neobejdete bez delšího průhledného pravítka a krejčovského metru. Jednotlivé díly látky sepnete špendlíky z jehelníčku, abyste je sešili přesně tak, jak chcete. Na specifickou práci (např. navlékání gumy) využijete zavírací špendlíky. A pokud vám náhodou přece jen nějaký šev uteče, rozpáráte ho páráčkem a jedete dál.
Tip: Koupě krejčovské panny se vám na začátku může zdát přehnaná, ale pokud chcete šít košile, saka, bundičky nebo šaty, bude se vám s ní pracovat podstatně snadněji.