Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nápady na velikonoční tvoření s dětmi: z papíru, ruliček, osení i skořápek
Pusťte se do velikonočního tvoření s dětmi, a to i s těmi nejmenšími. Co takhle si ozdobit svůj domov zajíčkem, kuřátkem, vajíčkem či slepicí z papíru nebo ruliček od toaletního papíru? Za vyzkoušení stojí i jednoduchý návod na výrobu dekoračního panáčka se živými vlasy z osení či svátečního věnce z papírových kraslic, skořápek nebo vrbového proutí. Čtvrtky, nůžky, lepidlo a ostatní pomůcky do ruky, začínáme!
Pusťte se do velikonočního tvoření s dětmi
Vyzdobte svůj domov krásnými barevnými ozdobami na motiv hlavních symbolů Velikonoc – zvířecích mláďat a pestrých kraslic, do jejichž výroby lze zapojit i své děti, a to včetně těch nejmenších.
Kromě námi vybraných tipů na velikonoční tvoření se můžete pustit i do přírodního barvení vajíček, výroby krabičky na sváteční výslužku, průsvitů do okna z transparentního papíru, papírové girlandy, košilek na kraslice nebo do pečení ozdobného vizovického pečiva z mouky a studené vody.
Tipy na barvení vajíček s dětmi Jak vyrobit domácí mýdlo z mýdlové hmoty?
Dekorace z velikonočního osení
Vlasatý panáček
Sázení osiva je oblíbeným velikonočním zvykem. Vyrobte si skořápkového panáčka, jehož vlasy tvoří rašící semínka. Budete na něj potřebovat:
- Skořápku od vejce,
- zahradní substrát nebo vatu,
- velikonoční osivo,
- vodu,
- černý lihový popisovač nebo samolepicí pohyblivé oči.
Jak na to?
- Vejce uvařte na hniličku a z užšího konce odstraňte vrchní třetinu skořápky. Lžičkou jej vydlabejte tak, aby uvnitř nezůstaly žádné zbytky.
- Naplňte z poloviny skořápku substrátem.
- Přidejte semínka a zakryjte slabou vrstvou hlíny.
- Substrát postříkejte vodou z rozprašovače a udržujte jej vlhký.
- Na skořápku nakreslete obličej nebo nalepte samolepicí pohyblivá očka.
- Po Velikonocích můžete panáčky zasadit do zahrady nebo květináče.
Kdy a jak zasadit velikonoční osení?
Velikonoční osení je tradiční sváteční dekorací, jež přinese do vašeho domova jaro a díky svěží zelené barvě i kus života. Vyrostlé osení můžete ozdobit barevnou stuhou, vizovickým pečivem nebo vyfouklými kraslicemi. Stačí je připevnit ke špejli a zabodnout do květináče s osením.
Kdy jej zasadit?
Zatímco klasické velikonoční osení složené z ječmene nebo pšenice potřebuje na vyklíčení a růst 10 až 14 dní, řeřicha to zvládne za pouhých 5 dní. Pokud zbývá do Velikonoc málo času, určitě to vyzkoušejte právě s ní, neboť za každý den povyroste zhruba o jeden centimetr.
Jak jej zasadit a kam s ním?
Do květináče nasypte asi 8 cm hlíny, lehce ji zamáčkněte a nahusto posypte semínky. Zlehka je zakryjte substrátem a udržujte ho vlhký. Substrát nikdy nepřemokřujte – semínka by mohla začít uhnívat nebo plesnivět. Jestliže nemáte po ruce čerstvou hlínu, semínka vysypte na vatu, kterou osivo i jemně zakryjte. Později semínka vrchní chomáček vaty sama zvednou do výšky – vatu pak odstraňte.
Květináč umístěte na světlé a teplé místo, kde výsev začne brzy klíčit a růst. Pokud by rostlinky rostly příliš rychle, přemístěte je na chladnější (ale pořád světlé) místo, kde se jejich růst zpomalí. Funguje to i naopak – pro urychlení růstu volte ještě o něco teplejší a světlejší místo. Skvěle vám poslouží i radiátor.
Výroba velikonočního přání
Potěšte své nejbližší jedinečným přáním. Na jeho výrobu budete potřebovat:
- Barevné papírové čtvrtky,
- kousek tenké stuhy,
- popisovač černé barvy,
- malý knoflík,
- kancelářské lepidlo,
- nůžky.
Jak na to?
Na papír nakreslete obrys zajíce – od ruky nebo pomocí předpřipravené šablony. Vystřihněte jej a nalepte do rohu čtvrtky jiné barvy, jež bude sloužit jako podklad. Krk mu ozdobte stuhou a místo nosánku přilepte drobný knoflík. Tenkou fixou černé barvy mu dokreslete oči, pusu a fousky.
Přáníčko lze dále ozdobit květinami či kraslicemi vystřiženými z papíru. Nezapomeňte na něj napsat osobní vzkaz nebo veselou sváteční básničku.
Tvoření pro nejmenší děti
Užijte si tvoření velmi snadných ušáčků s malými dětmi. Budete potřebovat jen několik základních pomůcek:
- Barevný papír,
- nůžky,
- popisovač nebo pastelky,
- samolepicí oči, pěnové tvary a perličky,
- chlupaté drátky, stuhy, bambulky,
- oboustranné lepicí čtverečky, příp. tyčinkové lepidlo.
Ručičkový zajíček
Obkreslete ruku vašeho dítka na papír a vystřihněte ji. Z obrysu odstřihněte prostředník, zahněte malíček a palec směrem dovnitř a dokreslete zajíčkovi obličej s fousky.
Zdobení papírového zajíčka
Dopřejte svým dětem volnou ruku ve zdobení papírového mláděte. Nejmenší děti ještě nemusí umět bezpečně manipulovat s nůžkami, a proto je vhodné pro ně předpřipravit papírový základ ve tvaru zajíce. Na něj je nechte lepit menší dekorační předměty jako stuhy, bambulky, chlupaté drátky, oči atd.
Zvířátka z ruliček od toaletního papíru
Výroba zvířátek z ruličky od toaletního papíru je snadná a zábavná. Mezi nejoblíbenější motivy patří zajíček, kuřátko a beránek. Vyrobit můžete i slepičku, kohoutka, motýlka nebo jarní kytičku. K jejich vytvoření budete potřebovat:
- Ruličku od toaletního papíru,
- barevný papír,
- nůžky,
- kancelářské lepidlo,
- barevné popisovače nebo pastelky,
- chlupaté drátky (na tykadla),
- samolepicí pohyblivá očka, stuhy, bambulky atd.
Zajíček
Na ruličku nalepte po celé její ploše bílý papír. Z dalšího kusu bílého papíru vystřihněte ouška a nožičky a dokreslete na ně detaily růžovou pastelkou nebo fixou. Ouška i nožičky přilepte k ruličce a nakreslete na ni obličej včetně fousků. Místo čumáčku přilepte drobný knoflík nebo bambulku.
Kuřátko
Ruličku obalte žlutým papírem. Z dalšího kusu papíru stejné barvy vystřihněte křídla a chocholku a obojí přilepte k tělíčku. Z červeného nebo oranžového papíru vystřihněte malý kosočtverec, přehněte jej napůl a spodní částí přilepte jako zobáček. Nezapomeňte ani na vystřižení a přilepení nožiček a nakreslení očí.
Motýlek
Tentokrát ruličku obalte v papíře libovolné barvy. Zezadu na něj přilepte křídla ozdobená barevnými kolečky, které můžete na sebe i vrstvit, případně ozdobit třpytivými ozdobami. Na hlavičku lze přilepit tykadla vystřižená z papíru, nebo vytvarovaná z chlupatého drátku. Nakonec hmyzu dokreslete obličej.
Velikonoční vajíčko z papíru
K Velikonocům neodmyslitelně patří vejce – skutečná, papírová i plastová. Vyzkoušejte některý z našich výtvarných tipů, jak vyrobit vajíčko z papíru.
Kouzlení voskovkami
Na čtvrtku nakreslete tužkou obrys velkého vejce a do něj bílou voskovkou různé tvary a symboly. Poté vejce vybarvěte vodovými barvami. Symboly nakreslené voskovkou si zachovají svou původní bílou barvu. Můžete experimentovat s různými barvami podkladu, voskovek i vodovek či akvarelových barev.
Vajíčkový závěs na větvičky
Ze čtvrtky vystřihněte dvě stejná vajíčka s výškou asi 7 cm. Vložte mezi ně na půl přehnutý provázek nebo stuhu a vejce přilepte k sobě tak, aby v nich provázek k pověšení pevně držel. Na provázek můžete předtím navléct korálky. Umělecké dílko poté pomalujte, pokreslete, ozdobte třpytkami, filcovými ozdobami, flitry, knoflíky či stuhami.
Vyškrabávací kraslice
Z tvrdého papíru vystřihněte velké vejce a celou jeho plochu pokreslete voskovkami. Vosková vrstva musí být silnější a bez prázdných míst. Když máte hotovo, naneste na ni jednolitou vrstvu černé tuše a nechte ji důkladně zaschnout. Poté mohou děti vyškrabávat do kraslice koncem špejle různé symboly, čáry, vlnky, kolečka atd.
Zajíček z papíru a dřeva
Ušáček s velkým bříškem
Tato jednoduchá, ale efektní dekorace potěší každého malého koledníka. Budete na ni potřebovat:
- Barevný papír,
- nůžky,
- kancelářské lepidlo,
- popisovač, tužku nebo pastelku,
- bambulku (volitelné).
Pro menší děti vystřihněte z barevného papíru obrys zajíčka a několik koleček, které by měly svým průměrem vycházet na výšku i šířku jeho bříška. Větším dětem by mělo stačit, když jim zajíčka a kolečka pouze předkreslíte.
Jak na to?
- Z barevného papíru vystřihněte obrys zajíčka a několik koleček.
- Zajíčkovi nakreslete obličej a fousky.
- Kolečka přehněte napůl. Na jednu polovinu naneste trochu lepidla a slepte s polovinou jiného kolečka. Tímto způsobem je k sobě všechny nalepte.
- Aby vám vznikl 3D půlkruh, neslepenou polovinu prvního a posledního kolečka nalepte přímo na bříško zajíce.
- Ze zadní strany zvířátka můžete nalepit bambulku místo ocásku.
Zajíčci z papírové harmoniky
Z barevné čtvrtky ustřihněte cca 4 cm široký proužek a složte jej „na harmoniku“. Na jednom konci jej spojte sešívačkou a na místo spoje přilepte vystřiženou zaječí hlavu, jež by měla být předem dozdobená detaily uší a obličeje.
Druhou možností je nastříhat vícero proužků a slepit jejich konce tak, aby vznikl kruh. Hlavičku poté nalepte do jeho středu.
Veselý ušáček s kraslicí
Z barevné čtvrtky vystřihněte vejce. K němu si z papíru stejné barvy nastříhejte uši, ruce i nohy a přilepte je zezadu k tělu. Ruce by měly být delší, aby dosáhly na vajíčko, jež bude zajíček držet. Každou nohu ozdobte třemi růžovými puntíky, další puntík nalepte místo čumáčku a do uší vlepte růžové oválky. Oči můžete nakreslit, nebo třeba nalepit pohyblivé.
Z papíru jiné barvy, než je tělo zvířátka, vystřihněte 4 menší vajíčka a ohněte každé z nich na polovinu. Jednotlivé strany k sobě přilepte tak, aby vznikla 3D polovina kraslice. První a poslední stranu nalepte zajíčkovi na bříško a ruce mu přehněte přes kraslici.
Zajíček ze dřevěných lžiček
Neokoukanou sváteční dekorací bude tento roztomilý ušáček v barevném tričku, kterého lze využít nejen jako hračku, ale i originální jarní zápich do květináče. Na jeho výrobu budete potřebovat:
- 3 jednorázové dřevěné lžičky,
- nůžky,
- akrylové popisovače,
- lepicí pistoli,
- stuhu nebo provázek na krk.
Jak postupovat?
- Na vypouklou stranu jednorázové dřevěné lžičky namalujte obličej a na držátko barevné proužky znázorňující tričko.
- Ze dvou dalších lžiček odstřihněte užší konce a z přední strany na ně namalujte vnitřek uší.
- Pomocí lepicí pistole je zezadu nalepte k hlavičce.
- Na krk připevněte ušáčkovi stuhu nebo provázek.
Kuřátko a slepice z papíru
Jednoduché kuřátko
K vytvoření roztomilého kuřátka vám postačí barevné papíry, lepidlo a nůžky, případně samolepicí pohyblivá očka. Z papíru vystřihněte vejce a nalepte na něj oči a předem nastříhaná papírová křídla, zobáček, proužky a vlnky.
Kuřátko v kraslici
Ze čtvrtky žluté barvy vystřihněte oválný tvar připomínající vejce. Zezadu hlavy (vrchní část vystřiženého oválku) přilepte chocholku, ze stran křídla a ohněte je směrem dovnitř. Svrchu přilepte nohy a zobáček vyrobený z přehnutého kosočtverce oranžové nebo červené barvy. Dokreslete mu oči, tvářičky a ostatní detaily.
Kuřátko schovejte do „rozbitého“ vajíčka, jež vyrobíte z papíru jiné barvy. K jeho vytvoření budete potřebovat dvě vystřižená vejce s průměrem o 3–4 cm větším než tělo kuřátka. Jedno vajíčko ozdobte nahoře stuhou a z druhého odstřihněte vrchní třetinu tak, abyste vytvořili efekt prasklé skořápky (zubaté zakončení aneb tzv. cik cak střih). Libovolně jej ozdobte a po stranách přilepte k prvnímu vajíčku. Kuřátko do něj nakonec zasuňte jako do postýlky. Místo kuřátka lze vyrobit jakékoliv zvířátko podle vlastní fantazie.
Srdíčková slepice
Ze žlutého papíru vystřihněte dvě větší srdíčka a rovnými hranami je slepte k sobě. Vzniklé srdce otočte vzhůru nohama a ozdobte – nakreslete drobná očička, přilepte papírový zobák, křídla a nohy. Zezadu přilepte slepičce červený hřebínek ve tvaru převráceného srdce. Srdíčkový tvar by měly mít i křídla, zobák a nohy.
Tato slepice se může využít minimálně dvěma způsoby – jako záložka do knížky, nebo zápich do květináče, pokud do ní zespodu vlepíte špejli.
Věnec z papíru, skořápek a vrbového proutí
Z papíru
Ozdobte si dveře nebo okno milou dekorací. Starší děti si u výroby papírového věnce procvičí práci s nůžkami a menší zase práci s lepidlem. Co se vám na jeho výrobu bude hodit?
- Barevný papír,
- bílá čtvrtka,
- kružítko (pro starší děti),
- nůžky,
- kancelářské lepidlo,
- barevné popisovače nebo pastelky,
- tenká stuha (volitelné).
Jak postupovat?
- Na čtvrtku narýsujte ze stejného bodu dva kruhy, z nichž jeden by měl mít o 2–3 cm menší průměr. Vystřihnutím vzniklého prstence vám vznikne základní korpus pro věnec.
- Z tvrdého papíru si připravte šablonu ve tvaru kraslice. Podle ní překreslete alespoň 10 vajíček na barevný papír. Aby působil věnec jarním dojmem, volte spíše pastelové odstíny, ale není to samozřejmě podmínkou.
- Vajíčka vystřihněte a ozdobte vzorem jemných puntíků pomocí popisovačů nebo pastelek.
- Papírové kraslice nalepte na korpus tak, aby se vzájemně překrývaly.
- Mezi vajíčka můžete nalepit jednoho nebo vícero papírových zajíčků, ale i kuřátek, slepiček a jiných zvířat. Zajíčkovi bude slušet na krku stuha.
Ze skořápek
Pokud máte v plánu vyrobit velikonoční věnec ze skořápek, měli byste vědět, že to bude piplačka. Nevadí? V tom případě budete na jeho vytvoření potřebovat:
- Vyfouklá vejce (množství podle velikosti korpusu),
- polystyrenový nebo proutěný korpus,
- temperové, příp. akrylové barvy,
- štětec,
- lepicí pistole,
- dřevitá vlna (příp. dekorační látka),
- malá plastová vajíčka, peříčka a jiné drobné dekorace (volitelné),
- provázek na pověšení.
Jaký je postup?
- Nejdřív si připravte korpus – nalepte na něj dekorační látku, nebo tzv. dřevitou vlnu, jež se používá jako výplňový materiál. Připevněte k němu provázek na pověšení.
- Vyfouklá vajíčka obarvěte temperovými nebo akrylovými barvami a nechte je řádně uschnout.
- Přilepte je ve 2–3 řadách ke korpusu pomocí tavicí pistole.
- Mezery mezi vajíčky vyplňte menšími plastovými kraslicemi či dekoracemi, případně vyfouklými křepelčími vejci. Na dozdobení můžete použít i peříčka, stuhy atd.
Z vrbového proutí
Velikonoční věnec lze vyrobit různými způsoby. Namísto kupovaného věnce či pouze korpusu můžete vyzkoušet si základ z proutí udělat sami.
Jak na to?
- Uchopte proutí a ohněte jej do kruhu, čímž vytvoříte základní tvar věnce.
- Konce držte dohromady a zajistěte je pomocí aranžerského drátu.
- Základním kruhem propleťte další proutí, aby vznikl objemný a pevný korpus.
- Pomocí drátu zajistěte konce proutí tak, aby držely na místě. Vytvořte očko na zavěšení věnce.
- Korpus ozdobte dle svého vkusu.
Tipy k výrobě věnce
- Použijte kvalitní proutí: Vyberte takové, které není zlomené nebo poškozené. Mělo by být dostatečně pružné a snadno ohybatelné, ale zároveň ne příliš tenké, aby se nepolámalo.
- Správná velikost: Ideální průměr velikonočního věnce je 30–50 cm podle toho, kam jej budete chtít pověsit.
- Pevné vázání: Při vazbě věnce je důležité, aby byl pevně a důkladně svázaný. Proutí by mělo být svázáno rovnoměrně, aby byl korpus stabilní a držel svůj tvar.
- Dekorování: Na korpus připevněte pomocí lepicí pistole dekorace dle svého vkusu. Může jít o umělé či filcové květiny, bambulky, plastová vajíčka nebo kuřátka. Pokud vás láká přírodní styl, sáhněte po větvičkách, skořápkách, jutovém provázku, háčkovaných dekoracích, po plstěných zvířátkách atd.
- Barevná kombinace: Při výběru dekorací myslete na líbivou kombinaci barev, materiálů a tvarů. Měla by být harmonická a vkusná. Na Velikonoce se hodí zejména jemné pastelové barvy.