Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Výhody a nevýhody rostoucího nábytku
Jakmile začnete zařizovat samostatný dětský pokoj, budou se na vás odevšad sesypávat reklamy na ergonomické dětské židle, moderní psací stoly a nastavitelné postele. Často se doporučují právě rostoucí konstrukce, které však bývají o dost dražší. Opravdu se tyto náklady vyplatí?
Obsah článku
- Jak to celé funguje?
- Klasika mezi nastavitelným nábytkem - rostoucí židle
- Dětská rostoucí židlička na první společné hodování
- Židle k psacímu stolu pro malé pracanty
- Potřebuji k židli i rostoucí stůl?
- Aby vás polohování stolu nepřekvapilo
- Rostoucí postel se skvěle přizpůsobí
- Výhody a nevýhody v 10 bodech
Jak to celé funguje?
Úplně jednoduše. Nábytek roste spolu s dítětem. Zní to sice jako utopie, ale opravdu kvalitní kousek může dítě využívat od předškolního věku klidně do nástupu na vysokou. Vždy samozřejmě záleží na daném modelu i jeho ceně. Možnost univerzálního nastavení podle výšky dítěte zajistí posuny po rámu, přednastavené pojezdy a jiná šikovná štelovátka.
Klasika mezi nastavitelným nábytkem - rostoucí židle
Pro jak starého potomka židli pořizujete? Do jedné skupiny totiž spadají rostoucí jídelní židličky pro děti do 3 let, do druhé židle k psacímu stolu pro předškoláky a děti školou povinné. První židličky slouží spíše ke společnému stolování, druhé využijí děti na kreslení, psaní a učení.
Dětská rostoucí židlička na první společné hodování
V prvním případě jsou židličky konstruované tak, aby poskytly i miminkům pohodlí u stolu. Některé jsou dokonce rostoucí do takové míry, že do nich můžete uložit i novorozence. Takové modely lze jednoduše polohovat (výška, pultík, podnožka i zádová opěrka) a starším dětem poté novorozeneckou skořápku sundat. U kojenců i batolat se takové řešení rozhodně vyplatí, vzhledem k tomu, jak rychle děti rostou.
-
- 2 224 Kč – 3 033 Kč
- Rostoucí židličky v 9 obchodech
-
- 6 219 Kč – 10 444 Kč
- Rostoucí židličky v 5 obchodech
Židle k psacímu stolu pro malé pracanty
Ohledně druhé možnosti, tedy klasické židli k psacímu stolu, už panuje názorů více. Předškolákům klidně vystačí levnější jednoduchá židlička bez polohování. Jakmile ale dítě nastoupí do školy, začne u stolu trávit mnohem více času. Tehdy je dobré poohlédnout se po kvalitnější ergonomice, tedy pevné opoře v bedrech, odpovídající výšce a správné hloubce sedáku. A zde nastává zlomový okamžik. Pořídíte kvalitní židli, ale za rok z ní dítě vyroste. Proto se hned ze začátku vyplatí investovat do rostoucího modelu, se kterým může školák plnit domácí úkoly od první třídy po maturitu.
Potřebuji k židli i rostoucí stůl?
Zařídit celý pokoj v rostoucím duchu pro vás může být finančně nákladnější. Právě proto vás již možná napadlo, zda nestačí nastavitelná židle, která se přizpůsobí běžnému stolu. Ani takové řešení není neobvyklé. Jen je třeba židli opravdu důkladně přizpůsobit velikosti stolu a zajistit, že dítěti nebudou volně viset nohy ve vzduchu. V takovém případě je vhodnější židle s integrovaným nastavitelným kruhem na nohy a nebo jakákoliv podnožka.
Vždy je nicméně dobré alespoň zvážit všechny varianty. Rostoucí stoly vám totiž přinesou řadu výhod. Nejen že budete moci nastavit výšku podle aktuálních dispozic dítěte (rozptyl zhruba 55–85 cm), u stolu lze často měnit i sklon desky. Že z dítěte nepotřebujete mít druhého Picassa? Nakloněné desky neslouží pouze na malování. Postačí i nepatrná změna úhlu cca 10–15° a dítě rázem upraví držení těla. Nehrbí se tolik a více se otevře v hrudníku. K tomu je dobré, když je stůl kombinovaný s rovnou odkládací plochou na psací pomůcky.
Aby vás polohování stolu nepřekvapilo
Jednu z nevýhod můžete objevit při prvním nastavování stolu. Nejde to tak snadno, jak jste předpokládali? Systémů nastavování existuje však více. Tím nejsložitějším je právě ruční zdvih. U něj musíte každou stranu nastavit zvlášť a poté zaaretovat šroubem. Děti to obvykle samy nezvládnou, což může být i jistá výhoda. Mnohem jednodušší jsou pístové stoly s ovládáním pomocí knoflíku. S tím si už poradí i děti. Pokud tomu ale chcete zamezit, pořiďte rostoucí stůl s ovládací kličkou. I takové řešení je jednoduché a kličku lze často vyndat a znemožnit tak malému školákovi experimentování.
Rostoucí postel se skvěle přizpůsobí
V posteli, která dítěti tak akorát sedne (obvykle se udává o 20 cm delší než jeho výška) se malý spáč bude cítit bezpečněji a klidněji než v klasické dospělácké verzi. To zajistí právě rostoucí kousky, které protáhnete podle potřeby.
Běžné jednolůžko vás opět vyjde jednorázově lépe, a to i díky nákupu jedné matrace a roštu. Kvalitní model tak dítěti vydrží klidně až do dospělosti. U rostoucích postelí si připlatíte, a k tomu budete po čase muset přikoupit i větší matraci, podle toho, jak se bude postel prodlužovat.
Výhody a nevýhody v 10 bodech
Pokud stále nevíte, jestli dát přednost rostoucím konstrukcím než těm klasickým, sepište si, co je pro vás při výběru nábytku opravdu podstatné. I s tím vám může pomoci krátký souhrn plusů a minusů níže.
Výhody rostoucího nábytku:
- Univerzálnost
- Výšková variabilita – podporuje správné držení těla
- Úspory v budoucnu za dokupování nových kousků
- Bezpečnostní uzpůsobení - zaoblené hrany
- Snadno omyvatelné materiály
Nevýhody rostoucího nábytku:
- Omezenější výběr
- Vyšší pořizovací cena
- Ne vždy jednoduchý systém polohování
- Dekor nemusí po letech dítěti vyhovovat
- Levnější stoly mívají nedostatečnou délku