Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Základní výbava pro miminka a úplné novorozence
Narození dítěte je jednou z největších událostí v životě člověka. S příchodem nového člena rodiny nastávají obrovské změny, které nejsou vždy jednoduché na zvládnutí. Připravte se na toto období s předstihem, abyste měli po ruce základní výbavu pro miminko, jakou bude malý človíček pro první dny i měsíce svého života potřebovat. S naším seznamem věcí pro miminko budete připraveni na vše.
Obsah článku
- Výbava pro miminko
- Čím vybavit první pokojíček?
- Na přebalovacím pultu vyřešíte každou pohromu
- Kojení a krmení malého nenasyty
- Hygienou ke zdraví i spokojenosti
- Lékárnička pro miminko nesmí chybět
- Kdo si hraje, ten se směje
- Kojenecké oblečení do základní výbavy pro miminko
- Na procházce miminko poznává svět
- Cestování s miminkem je velké dobrodružství
- Seznam věcí pro miminko s ohledem na přírodu
- Pro pohodlí maminky
- Tipy na dárky pro miminko
Výbava pro miminko
Co je potřeba nakoupit pro miminko?
Teprve s miminkem dostane váš život správný říz a radosti se budou prostřídávat se starostmi. Abyste si mohli alespoň trochu oddechnout, pořádně se připravte – a to ideálně ještě než bude dítě na světě.
Některé věci, jako třeba kočárek a postýlka, jsou při zařizování samozřejmostí a není třeba je připomínat. Při péči o novorozeně budete ovšem potřebovat daleko víc – dětskou kosmetiku, plínky, doplňky na koupání i oblečení nejmenších velikostí. A nejen to... Dětská chůvička nebo monitor dechu dokážou ohlídat zdraví vašeho miminka a třeba mu i zachránit život díky včasné signalizaci problému. Dudlíky i lahvičky budete dezinfikovat ve sterilizátoru a ohřívač lahví usnadní krmení mateřským i kojeneckým mlékem. Chcete jít vstříc kojení díky odsávačce mléka, prsním kloboučkům na vpáčené bradavky a speciálně tvarovanému kojicímu polštáři? Pokračujte ve čtení a zjištěte, jaké možnosti se vám při pořizování výbavičky pro miminko nabízí.
Seznam věcí pro miminka a novorozence
Tak malý človíček a tolik věcí! Základem výbavy je zavinovačka, která zahřeje i ochrání drobné a křehké tělíčko. Zavinovačku můžete pořídit šněrovací, péřovou, s vyztuženými zády nebo rychlozavinovačku na suchý zip. Zároveň ji využijete jako měkkou podložku pod miminko, když ho položíte na pasení koníčků do trávy nebo na pohovku. Pro každý případ je vhodné mít připravenou i deku z příjemného materiálu, která miminko spolehlivě zahřeje.
Naprostým základem do výbavy pro novorozeně patří látkové pleny, které nejsou už ani zdaleka určeny jako pouhá náhrada za jednorázové kalhotkové pleny. Budou skvělým pomocníkem doma i na cestách. Utřete jimi miminku pusinku od mlíka, přehodíte přes rameno při odříhávání, použijete je na zakrytí namísto lehké deky, podložíte dítěti hlavičku nebo ho do nich zavinete, protože se tak cítí bezpečně a podobně stísněně jako tomu bylo v děloze maminky. V nouzi látkovou plenou přikryjete korbičku kočárku před sluníčkem. Dělejte to ovšem jen na krátký čas, neboť se tímto způsobem zvyšuje teplota v korbičce. Pro pravidelné zastínění miminka si pořiďte na kočárek raději slunečník nebo clonu.
Dudlík: oblíbený i zatracovaný
Ať už máte na dudlíky jakýkoli názor, mnoho rodičů po něm sáhne a pokusí se ho alespoň vyzkoušet. Některá miminka si ho oblíbí natolik, že se s ním těžko loučí pomalu i ve školce, zatímco jiné děti ho odmítají od začátku. Mnoho porodnic nabízí dudlíky miminkům automaticky, i když mnoho logopedů a laktačních poradkyň vám ho naopak nedoporučí. V prvních dnech života se můžou kvůli pokusům se šidítkem naskytnou problémy s kojením, které tak nemusí končit úspěchem.
Pokud se pro dudlík přeci jen rozhodnete, měli byste tak učinit až po několika týdnech od narození. Na výběr máte z několika variant - silikonových, kaučukových i ortodontických. Vybírejte zejména dudlíky s dostatečně velkými otvory, aby bylo miminku umožněno během dudání volně dýchat. Dudlík po každém použití vydenzifikujte ve sterilizátoru a chraňte ho před nečistotami i během procházky. Na to vám skvěle poslouží krabičky na dudlíky. Aby se šidítko nikam nezakutálelo, připevněte na deku nebo oblečení svého děťátka stylový řetízek na dudlík.
Čím vybavit první pokojíček?
Na začátku budete mít miminko neustále u sebe, a to i v noci. Přesto je vhodné mu vyhradit jeho vlastní prostor, kde bude mít skříň s oblečením, přebalovací pult a postýlku s prvními hračkami.
Základním vybavením postýlky nebo kolébky je dětská matrace. Matraci volte spíše tvrdší nebo středně tvrdou, neboť dopřává dětskému tělíčku pevnější oporu při růstu. Miminko by mělo spát na rovné podložce bez polštáře. Pokud se vaše miminko potýká s refluxem, umistěte pod matraci klín do dětské postýlky. Bude vám nápomocný i při potížích s dýcháním během rýmy, kdy se miminku bude o něco lépe dýchat kvůli vyvýšené hlavě. Do postýlky nepatří v prvních měsících života žádné větší měkké předměty, jako jsou polštáře, peřina či plyšové hračky kvůli riziku udušení. Naopak byste neměli do postýlky zapomenout připevnit ochranný mantinel. Plyšáky nahraďte veselým hudebním kolotočem a hračkou k omotání kolem příček postele, která podpoří vývoj a zvědavost dítěte. Klidný spánek ohlídá dětská chůvička nebo monitor dechu.
Jak vybrat monitor dechu a chůvičku? Syndrom náhlého úmrtí novorozence
Na co dalšího nezapomenout?
Abyste měli vše po ruce, vybavte pokojíček také šatní skříní, komodou s přebalovacím pultem nebo samostatnou přebalovací podložkou, která se dá umístit přímo na postýlku. Při noční kontrole nebo krmení oceníte noční světýlko, které poskytne dostatek světla, ale zároveň vašeho andílka nevzbudí.
Jak vybrat postýlku? Jak zařídit pokoj pro miminko? Jak vymalovat dětský pokoj? Jak vybrat matraci?
Na přebalovacím pultu vyřešíte každou pohromu
V reklamách často vídáte usměvavá miminka ležící na přebalovacím pultu a smějící se maminky, které v klidu mění plínku. Ano, někdy to tak opravdu je. Jindy se však budete tvářit jako z hororu, neboť s miminkem dochází k jedné nehodě za druhou. Pro řešení situací, když má děťátko nadělení úplně všude, je vhodné mít všechno potřebné po ruce, neboť čas hraje proti vám.
Připravte si k přebalovacímu pultu nebo komodě kalhotkové pleny, vlhčené ubrousky, dětskou kosmetiku i náhradní kojenecké oblečení. Hodí se vám i látkové pleny a sáčky na použité plínky. Popřemýšlejte i nad organizací prostoru kolem přebalovacího koutku a nebojte se využít úložné boxy.
Kojení a krmení malého nenasyty
Pokud kojíte...
Kojící maminky někdy ocení odsávačku mléka, která se bude hodit jak k odsátí přebytku, tak i pro uschování rezervního mléka třeba pro případ, že vám bude dítko hlídat babička. Další pomůcky, které vám při kojení přijdou vhod, najdete zde.
Jak vybrat odsávačku mléka? Máte před sebou první příkrmy?
Pokud nekojíte...
Jestli se kojení nedaří, nezoufejte. Na trhu je spousta velmi kvalitních kojeneckých mlék i pro ty nejmenší děti. Dětský čaj s obsahem fenyklu pomůže miminku se zažíváním.
Abyste měli sterilní lahvičku a čerstvé mléko vždy po ruce, hodí se vám dostatek kojeneckých lahviček a náhradních saviček. O maximální čistotu lahvičky se postará sterilizátor a správnou teplotu mléka zajistí ohřívač kojeneckých lahví.
Jak vybrat sterilizátor lahviček a ohřívač? Jak vybrat kojenecké mléko?
Hygienou ke zdraví i spokojenosti
Koupel jako uvolňující rituál i zábava v bublinkách
Domácí koupání vám usnadní vanička s lehátkem, koupací kyblík nebo sedátko do vany. Vanička je nestárnoucí klasikou, kterou nic nezkazíte. Na českém trhu najdete i přenosné vaničky na stojanu či samostatné stojany. Některým dětem se mimořádně líbí v kyblíku na koupání, protože se v něm cítí příjemně stísněně. Skvělou alternativou je sedátko do vany, které díky přísavkám na spodní straně drží pevně na vaně. Správnou teplotu vody ohlídá teploměr do vody. Pokud teploměr nemáte, měli byste být schopni odhadnout správnou teplotu vody ponořením svého lokte.
Jemná pokožka vyžaduje velmi opatrné zacházení. Dětská kosmetika vyvíjená pro citlivou pokožku novorozenců je proto tou správnou volbou. Speciální pěny do koupele, šampony, mýdla a oleje nezpůsobí podráždění kůže a miminko bude díky nim spokojené.
Šetrná péče se správnou kosmetikou
Stejně jako je tomu u dospělého člověka, i miminko potřebuje ostříhat nehty, aby si ošklivě neublížilo a nepoškrábalo třeba i vás. Kosmetické nůžky volte z bezpečnostních důvodů se zakulacenou špičkou. U miminek s bujnou kšticí oceníte i hřebínek nebo kartáč na vlasy s přírodními štětinami, které jsou velmi jemné.
Z kosmetiky využijete dětský krém na hydrataci kůže, stejně tak jako tělové máslo či speciální olej na uvolnění bolesti bříška. Nezapomínejte ani na poctivou péči o zoubky. Na první zoubky je vhodný silikonový návlek na prst nebo měkký kartáček s malou hlavičkou. K dispozici je i velký výběr dětských zubních past, které byste měli vybírat podle věku svého dítěte kvůli rozdílnému obsahu fluoridu sodného.
Lékárnička pro miminko nesmí chybět
I vašeho drobečka občas potrápí nejrůznější bolístky a virózy. Zejména pokud má staršího sourozence, který nosí bacily z dětského kolektivu. Toto prostředí se bakteriemi a viry jen hemží, a uchránit se před nimi je téměř nemožné.
Miminka se většinou potýkají s bolavým bříškem. Může v tom sehrávat roli nevhodná strava kojící maminky, ale i vrozené predispozice. Věděli jste, že na bolesti bříška trpí častěji chlapečci? Kromě omezení nadýmavých potravin lze děťátko klubíčkovat, jemně mu bříško masírovat dětským olejem a můžete zkusit i probiotické kapky.
Před porodem vybavte domácí lékarničku všemi důležitými položkami. Neměly by vám chybět čípky a sirup na zvýšenou teplotu, teploměr (u novorozenců se používá rektální, později vám s měřením pomůže bezkontaktní teploměr), mořská voda ve spreji, gázové čtverečky a líh na čištění a dezinfekci pupíku, olejíček a rektální rourka na krizové uvolnění plynů.
Ani těm nejmenším se nevyhýbá rýma. Z tohoto důvodu by vám rozhodně neměla doma chybět nosní odsávačka hlenů, která pomůže miminku znovu se nadechnout nosem. Nosní odsávačka na vysavač je velmi účinná a oblíbená, zatímco na cestování vám dobře poslouží elektrická odsávačka na baterie.
Kdo si hraje, ten se směje
Novorozenec nepotřebuje během prvních dní svého života žádnou hračku. Nejmenší miminka vyžadují zejména naplňování svých základních potřeb jako je nakrmení, přebalení, udržování čistoty a mazlení se s maminkou. Na hraní jim ze začátku postačí vlastní prstíky, maminčiny vlasy a sledování okolního světa, který touží každým dnem víc a víc objevovat. Po návratu z porodnice si vystačí s drobným kousátkem nebo lehoučkým chrastítkem, které dokáže udržet v ruce. Rádo bude také sledovat hrací kolotoč nad postýlku, a pokud bude ve tmě zároveň projektorem, miminko bude usínat pod oblohou plnou hvězd.
Postupem času bude dítko projevovat větší zájem o všechny ty krásné hračky z obchodu. Potěší ho hračka na kočárek, barevný mantinel se zrcátky i bezvadná hrací podložka s mnoha interaktivními prvky jako pískací a šustící kousíčky látky.
Vědeli jste, že miminko má schopnost vidět přibližně desetinu toho, co vidí dospělý? Z důvodu vývinu centrální zrakové ostrosti, periferního, prostorového a barevného vidění vnímá zpočátku objekty do vzdálenosti 50 cm.
Děti začínají od 2. týdne života zrakově vnímat kontrastní předměty a vzory, které vidí v šedých odstínech. I to je důvod, proč barevné hračky a hračky v pastelových barvách ze začátku neregistrují v takové míře jako právě hračky vyrobené v černo-bílém kontrastu. Vhodné jsou i akcenty jiných základních barev.
Kojenecké oblečení do základní výbavy pro miminko
S miminky se člověk nenudí. Zejména na nehody, které znečišťují oblečení, jsou opravdoví odborníci. Drobečka budete s největší pravděpodobností často převlékat. Některému ušpinění oblečení zabrání bryndák, slintáček a vaše rychlé reflexy. Někdy vám nepomůže nic, a proto mějte vždy předem připravené dostatečné množství dětských bodýček, triček, overalů a dupaček.
Dle počasí kupte mikinku, svetr nebo bundu, možnému prochladnutí se ale vyhnete i díky ponožkám, roztomilým capáčkům a čepičce. Poškrábání obličeje novorozence zamezí bavlněné kojenecké rukavičky. Vemte si je rovnou i do porodnice, protože někteří čerstvě narození drobečkové mají pořádně dlouhé nehty a porodnice erární rukavičky většinou k dispozici nenabízejí.
Jakou velikost oblečení vybrat?
Velikost 50 odpovídá 50 cm délky dítěte, a proto je určena zejména pro drobnější miminka. Rozměr 56 je o něco větší – doporučujeme nakoupit raději víc kousků v této velikosti (od 51 do 56 cm, zhruba 1. až 2. měsíc). Miminko roste jako z vody a ani se nenadáte, a už budete potřebovat velikost 62, kterou je také dobré nakoupit předem do zásoby.
- 5 body s krátkým rukávem,
- 5 body s dlouhým rukávem,
- 5 dupaček,
- 3 tepláčky nebo polodupačky,
- 2 bavlněné kloboučky,
- 3 pyžámkové overaly,
- 3 svetříky,
- 2 bavlněné čepičky,
- 5 párů tenkých ponožek,
- 2 páry kojeneckých rukaviček z bavlny,
- 3 slintáčky,
- lehká deka (bavlněná nebo bambusová),
- minerální opalovací krém s faktorem minimálně SPF 50.
- 2 zimní kombinézy nebo overaly,
- 1 teplý kabátek,
- 1–2 hřejivé čepice,
- 1 šála nebo nákrčník,
- 1 zateplené nepromokavé capáčky,
- 1 hřejivé rukavičky,
- 2 punčocháčky,
- 5 párů hřejivých vlněných nebo silnějších froté ponožek,
- zimní fusak,
- ochranný krém proti chladu a větru.
Na cesty se vám hodí dětská deka, do které zabalíte dítko při chladném počasí nebo ji použijete jako podložku k poležení na louce.
Tip: Dětské oblečení a textil perte ideálně na 60 °C v pracím prášku vhodném pro dětskou pokožku. Při výběru si dejte pozor, abyste nevybrali prací přípravek určený pouze pro citlivou pleť, i když s obrázkem miminka. I ten může dětskou pokožku podráždit. Měl by být vysloveně určen na praní dětského prádla.
Na procházce miminko poznává svět
- Na procházku se vydejte, pokud váha vašeho miminka přesáhla 3 kg. Tato hmotnost zajišťuje předpokládanou tukovou vrstvu nevyhnutelnou pro udržení děťátka v teple.
- Na čerstvý vzduch miminko postupně zvykejte (na balkoně, u otevřeného okna) a na procházku vyjděte nejdřív po 5 až 7 dnech od příchodu z porodnice. V případě deštivého či chladného počasí procházku odložte ještě o nějaký čas.
- Při plánování první společné procházky myslete na to, že miminka nemají ještě plně vyvinutou termoregulaci, a proto by měla být oblečena o něco tepleji než dospělý člověk. Moudrá, všeobecně známá poučka praví: o jednu vrstvu více.
- Novorozenec nemá ještě vyvinutou vlastní silnou imunitu, což je důvod, proč byste s ním neměli navštěvovat vysoce frekventovaná místa, jako jsou uzavřená a klimatizovaná obchodní centra.
Teplé a tropické počasí
Termoregulace miminek si nedokáže poradit ani s tropickými teplotami nad 30 °C, které dokážou potrápit i dospěláky, natož novorozeňátka. Protože si dítko zatím není schopno samo ochladit organismus, straňte se pobytu na přímém slunci a rovnou zapomeňte na vycházení kolem poledne. Ideální dobou na procházku je ráno nebo k večeru, kdy jsou teploty příjemnější.
Ačkoli by neměl být novorozenec vystaven slunečním paprskům, občas se k němu přeci jen sluníčko může dostat, a to i přes veškerou vaši snahu o zastínění. Pro tyto případy ho mažte speciálním dětským opalovacím krémem s co nejvyšším faktorem. Korbičku kočárku zakrývejte látkovou plenou pouze výjimečně. Vnitřní mikroklima tímto způsobem přesáhne 30 °C za velmi krátký čas. Raději miminku pořiďte na kočárek clonu nebo slunečník.
Mrazivé a větrné počasí
Kvůli riziku podchlazení byste se neměli vydat s miminkem do 3 měsíců mimo domov, pokud je venku teplota nižší než -5 °C. Jestli bydlíte ve městě, sledujte bedlivě smogovou situaci a v případě inverze s miminkem vůbec nevycházejte. Nemá cenu brát novorozeně na vzduch ani v případě silného větru, deště či sněžení. Během silného větru se k miminku dostávají pyly a prach, proto je lepší dítě nechat raději doma.
Tip pro rodiče: Víte, jak poznáte, jestli není miminku venku chladno? Je zcela přirozené, že má novorozenec studené ruce i nos. Pro zjištění jeho skutečné potřeby nechat se přiobléct mu sáhněte na zátylek. Je-li zpocený, dítěti je nejspíš vedro. Pokud je příjemně teplý, oblíkli jste ho akorát.
Cestování s miminkem je velké dobrodružství
Co by vám nemělo chybět?
Ať už vyrážíte do města na nákup, nebo na delší výlet, kočárek správných rozměrů s kvalitními kolečky vám výrazně usnadní pohyb v jakémkoliv terénu. Aby vám na dítko nepršelo, nepražilo slunce ani jej neohrožoval hmyz, zkontrolujte si, zda je kočárek vybaven moskytiérou, pláštěnkou nebo slunečníkem a stříškou. Chybějící příslušenství můžete případně i dokoupit. Pokud chcete mít s miminkem co nejtěsnější kontakt a hodí se vám volné ruce, podívejte se po šátku nebo ergonomickém nosítku.
Na jakoukoliv cestu mimo domov se vám bude hodit přebalovací taška ke kočárku, do které zabalíte pleny, rezervní oblečení, skládací přebalovací podložky i své osobní věci. Na delších výletech oceníte hračky na kočárek a náhradní dudlík s pouzdrem nebo řetízkem k připnutí. Pokud vyrážíte pryč na několik dní, nezapomeňte skládací cestovní postýlku, kterou lze libovolně přesouvat. Pro cesty autem pořiďte kvalitní autosedačku pro nejmenší děti. Pro novorozence se používá tzv. vajíčko, které se umisťuje proti směru jízdy.
Volné ruce nad zlato nejen na cestách
Maminky lze považovat za lidskou verzi chobotnice, protože mají ruce (a oči) všude. Ještě aby ne, když chtějí pro své dítě to nejlepší. Nádobí se samo neumyje (případně nevyskládá z myčky), prádlo se samo nevypere ani nepověsí, a nákup nemá nožičky. Už jen vynášení několikakilového dítka do třetího patra s nákupem v rukou není úplně snadné.
Dětské nosítko nebo šátek jsou výtečnými pomocníky pro praktický život. Uvolní se vám díky nim ruce a kočárek můžete nechat zaparkován doma. S touto příjemnou alternativou vám odpadá prošení cizích lidí o pomoc s vyložením kočárku z tramvaje, obcházení celého bloku kvůli schodům i odložení návštěvy obchodu s tak stísněnými prostory, že byste se do nich s kočárkem nevešli. Na turistická dobrodružství a poznávání světa z výšky vám výborně poslouží krosna, ve které se děťátku pohodlně sedí a zároveň je v ní chráněno před slunečními paprsky i deštěm.
Miminko si můžete k sobě přivázat i kvůli domácím činnostem jako je vaření nebo vytírání podlahy. Pokud si přeci jen od zátěže potřebujete dát pauzu a miminko nevydrží samo v postýlce, zkuste ho uložit do houpacího lehátka se zvuky nebo vibracemi. Třeba si stihnete vypít alespoň teplou kávu.
Seznam věcí pro miminko s ohledem na přírodu
Tíží vás klimatické změnny, znečišťování planety a jste fanoušek zero-waste? Nebo jen chcete svému miminku dopřát čistě přírodní produkty do výbavy? Ano, jde to i jinak.
Látkové pleny zaznamenaly velký comeback a není se čemu divit. Nakoupíte si pleny, které opečováváte a dokola je používáte. Látkové pleny nejsou již jen klasické bavlněné čtverce, které samozřejmě lze také použít na různé způsoby skladů. Vyzkoušejte látkové kalhotkové pleny se savým jádrem, které můžete ještě posílit tzv. vkládací plenou. K oddělení tuhého odpadu od látkové pleny vám poslouží pratelné nebo jednorázové separační pleny z celulózy. Jako vrchní vrstvu použijte nepromokavé svrchní plenkové kalhotky, které zabrání protečení pleny. Můžou být vyrobeny ze syntetického materiálu, ale můžete si je klidně sami uplést z čisté vlny ošetřené lanolinovou lázní. Zakoupit se dají i All in One, které mají v sobě obsažené jak savé jádro, tak nepromokavou vrchní vrstvu. Pokud vás praní látkových plen úplně neláká, dejte šanci ekologickým jednorázovým kalhotkovým plenám.
Nejčastěji používané vlhčené ubrousky s obsahem různých chemických látek můžete nahradit bio vlhčenými ubrousky nebo děťátko po každé potřebě umýt vodou a utřít navlhčenou 100% netkanou textilií z viskózy nebo bavlněnou či bambusovou žínkou.
Do popředí se v posledních letech dostává i přírodní kosmetika. Zatímco děťátko můžete namazat čistým mandlovým olejem nebo bambuckým máslem (pokud nemá alergii na ořechy), maminky můžou zkusit jeden z přírodních krémů na strie či balzám na bradavky. S opruzeninami si výborně poradí zinková i lanolinová mast. Maminky mají dále k dispozici pratelné prsní tampony s nepromokavou vnější vrstvou.
Pro pohodlí maminky
Nejen komfort miminka, ale i pohodlí maminky je po příchodu nového člena rodiny velmi důležité. Při nakupování výbavy na sebe nesmíte zapomenout!
Hned po porodu oceníte porodnické vložky a jemná intimní mýdla, která ochrání přecitlivělou pokožku a poskytnou pocit čistoty. Pohodlné kojení umožní kojicí polštář a kojicí korále, která vám uvolní ruce a uklidní miminko. Kojicí podprsenka je nepostradatelným kouskem spodního prádla, jelikož je šetrná k citlivým prsům, přizpůsobí se jejich kolísající velikosti. Zároveň ji lze odepnout k rychlému nakrmení dítěte. Rovnou si přikupte dostatek prsních vložek, které v podprsence odsají odtékající mléko. Oceníte je nejen na veřejnosti, ale i nad ránem, kdy umí ňadra „praskat ve švech“. Na bradavky podrážděné kojením si pořiďte jemnou mastičku, která neuškodí citlivé kůži prsou ani ústům miminka. Před použitím si poctivě pročtěte informaci, zdali je nutné mast z bradavek omýt před kojením.
V době kojení je potřeba, stejně jako v době těhotenství, dbát na dostatečný příjem vitamínů, jídla a tekutin. Vše se dostává i do těla miminka, a proto je nutné dát pozor na složení kosmetiky a všech potravin. Ideální tak je nakoupit si ty produkty, které jsou přímo označeny jako vhodné pro těhotné a kojící. Vybírat pak můžete třeba z několika druhů bylinných čajů, které jsou díky obsahu fenyklu či anýzu prospěšné i pro miminka.
Tipy na dárky pro miminko
Chystáte se na návštěvu novorozeného miminka a lámete si hlavu, co „do kouta“ přinést? Inspirujte se našimi tipy na dárečky.
- Krok vedle neuděláte kvalitním kousátkem z kaučuku, který dětem příjemně voní.
- Novopečeným rodičům se určitě hodí do sbírky další deka. Můžete zkusit lehoučkou mušelínovou či bambusovou dečku s termoregulačními schopnostmi. Pro zimní miminko je vhodná hřejivá deka s beránkem nebo pletená z čisté vlny.
- Velmi efektní je plenkový dort ve tvaru lízátka nebo skutečného dortu. A věřte tomu, že pleny rodiče opravdu zužitkují.
- Krásnou vzpomínkou pro rodiče i dítě samotné je rámeček na fotku miminka s otisky jeho ručičky a nožičky, který bude po mnohá léta zdobit jeho pokojíček.
- Skvělou volbou jsou i různé aktivní hračky, které může dítě tahat a žužlat do všech stran jako malé štěně. Parádu nadělají i leporela – buďto papírová, nebo pratelná látková se zrcátky, pískátkem a šustivými prvky.
- Tety a babičky, strýčkové i dědečkové můžou jít do investičního zlata a pro holčičky speciálně se jako dárek často kupují dětské naušnice z drahého kovu.