Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jaké světlo do dětského pokoje?
Rádi byste dětský pokojíček vybavili kvalitním a bezpečným nábytkem, hravými dekoracemi a příjemnými schovkami? Nezapomeňte ve všem tom plánování na osvětlení prostoru, a tím nemyslíme jen jedno centrální. Aby si dítka nekazila během hraní nebo psaní domácích úkolů oči, bude potřeba více světelných zdrojů. A na ty si dále v článku posvítíme.
Nástěnné, stojací, noční světlo? Vše si nejdřív rozdělte
Při jakémkoliv zařizování pokojíčku je dobré, pokud si celý prostor rozdělíte do několika zón. Více se o takovém rozdělení dozvíte v článku dětský pokoj podle feng-shui. Stručně řečeno - rozplánujte si, kde bude koutek na hraní, kde místo na spinkání a kde místo na učení. V podstatě nezáleží, jak staré vaše dítě je. Batolata pochopitelně nevyužijí lampičku na čtení, ale je dobré s ní už do budoucna počítat a podle toho například rozvrhnout i zásuvky.
Stropní světlo na prvním místě
Jako první začněte výběrem stropního světla. To by mělo rovnoměrně osvítit celý pokoj, proto volte rozptýlené světlo se stínidlem. Při výběru se pozastavte také nad velikostí místnosti, výškou stropů a barvou stěn. Velkému pokojíčku neuškodí klidně dva stropní lustry. Naopak v menších pokojích s nižšími stropy se vám bude spíše hodit přisazené stropní svítidlo.
Dejte přednost úsporným LED žárovkám neutrální bílé barvy s intenzitou zhruba 400 lm. Čím studenější odstín světla vyberete, tím více zvýrazní studené odstíny pokoje a naopak. Do tmavších pokojíků klidně vybírejte o něco intenzivnější svítidlo. Při výběru se tak můžete řídit jednoduchou poučkou - čím více kelvinů, tím je světlo studenější. Do dětských prostor se tak většinou pořizují zdroje okolo 3–4 000 kelvinů.
Stolní lampa: nejdřív úkoly, potom zábava
Malí školáčci i větší studenti budou potřebovat dostatečně osvícený pracovní stůl. Zde určitě nespoléhejte na výkonné centrální osvětlení a dítěti k práci pořiďte stolní lampičku. Velký výběr všemožných dětských lamp můžete zúžit o následující parametry:
- lampy s kloubovým ramenem: dítě jednoduše změní sklon i směr svícení
- dostatečná výška: osvětluje stůl alespoň z 35cm výšky
- zdroj bílého světla (4500 kelvinů) s intenzitou 500 lm: podpoří výkonnost a dětské soustředění
- lampa zakrytá neprůhledným stínidlem: nenamáhá dětský zrak
K nákupu lampičky přizvěte i jejího budoucího majitele. I ti nejmenší školáci vás mohou překvapit svým jasným názorem na věc. Až budete lampu umisťovat na stůl, zohledněte také to, jakou rukou dítě píše. Levákům šoupněte lampičku na pravou stranu, aby si při psaní nestínili. Zároveň dohlížejte na to, aby malý pracant neseděl u stolu s rozsvícenou lampičkou a zbylým tmavým pokojem. Tento světelný kontrast velmi škodí zraku.
Lampa na čtení k posteli a navození příjemné atmosféry
K tomu, aby se dítě v klidu a pohodlí naladilo do postýlky, bude potřebovat útulné tlumené světlo. I když by ve spánkovém koutku mělo být jen minimum rozptylovačů, jako jsou hračky, obrázky, vzorované tapety, jedna věc by zde chybět neměla. Noční stolek s lampičkou na čtení, ať už pro dítě nebo pro vás.
Nejdříve se podíváme na tlumené odpočinkové světlo. Na těchto místech skvěle fungují nepřímé LED pásy, žárovičky a nástěnné lampičky s dětskými motivy. Zde vždy sáhněte po teplejších světelných zdrojích okolo 2700 kelvinů.
Až budete dítěti předčítat pohádky na dobrou noc, takováto světýlka vám ale určitě nevystačí. K tomu by vám měla být k ruce lampička. Nemusí být zdaleka tak silná jako u psacího stolu, ale stále dostatečně výkonná k tomu, abyste si vy nebo dítě při čtení nekazili oči. Samozřejmostí by mělo být neprůsvitné stínidlo a teplejší tóny do přibližně 3000 kelvinů.
Noční světlo zažene všechny chmury
Máte doma malé miminko nebo předškoláka, který se bojí usínat za tmy? Nejlepším řešením bude konejšivý projektor na zeď nebo drobné noční světlo do zásuvky. To nejlépe umístěte do protilehlého rohu místnosti. Noční světýlka seženete i v přenositelné formě nebo se senzory na pohyb. Záleží proto, k jakému účelu vám mají přesně sloužit. Projektory ocení hlavně ti nejmenší. Během usínání totiž budou moci pozorovat fascinující světýlka na stropě.
Checklist: na co si dát pozor?
Možná vás zajímá, jestli můžete v případě výběru osvětlení do dětského pokoje šlápnout vedle. Pokud už máte jakž takž jasno, co a kam pořídíte, projděte si krátký seznam věcí, na které byste neměli zapomenout. Zde už do hry velmi vstupuje věk dítěte.
- Pokud předpřipravujete pokoj pro školáka, ale zatím máte batole, nezapomeňte zaslepit volné zásuvky.
- Noční světýlka, která budete používat během přebalování by neměla být umístěná přímo za hlavou miminka.
- Světýlka u přebalovacího pultu umístěte nejlépe ze strany. Vyhněte se světelným zdrojům, které vyzařují modrou nebo zelenou spektrální složku.
- Skleněné kryty svítidel raději vyměňte za nesmrtelné plastové.
- Stropní světlo by nemělo vyčnívat do prostoru. Visací lustry vybírejte ke stropům vysokým alespoň 3 metry.
- Stojací lampy vybírejte až pro starší děti, které je při hře nezvrhnou.
- V místě, kde si dítě nejčastěji hraje, doporučujeme pevně ukotvená například nástěnná světla. Nestabilní lampičky by se mohly během dovádivého skotačení snadno převrhnout.
Tip: Zajistěte dítěti v pokoji a ve výsledku v celém bytě takové osvětlení, které nebude narušovat jeho biologický (cirkadiánní) rytmus. Nejzdravější pro lidský organismus je přirozené denní světlo. Pro zdraví vaší rodiny nejlépe uděláte, budete-li během dne svítit převážně bílým světlem a na večer postupně oteplovat. K tomu vám budou dobrým pomocníkem stmívatelná světla.