Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Dětský pokoj podle feng-shui
Zařizujete pokoj pro školáka nebo teprve zvažujete, jak by mělo vypadat první vlastní zázemí pro batole? Nezáleží, v jaké fázi vybavování a projektování se zrovna nacházíte. Zkuste se na celý prostor podívat z trochu jiného úhlu. S tím vám pomůže prastaré čínské učení feng shui.
Obsah článku
- Tajemství spokojenosti
- Malý dětský pokoj rozněcuje dětskou vynalézavost
- Jak skloubit hraní a spánek? Zónujte.
- Nábytek do dětského pokoje ve znamení jednoduchosti
- Jak pracovat s elementy?
- Dětská postel a psací stůl je základ
- Nechte působit barvy
- Dekorace do dětského pokoje
- Našli jste 5 základních principů?
Tajemství spokojenosti
Pod exotickým slovem feng shui (lze i feng-šuej) se skrývají dvě slova „vítr a voda“. Ty nám sice na první pohled příliš z významu neodkrývají, možná jen lehce naznačují, jakým směrem se učení ubírá. Pro začátek však stačí vědět, že se pojetí feng-šuej zabývá vztahem člověka a prostředí, ve kterém žije. K tomu, abyste svému dítěti zařídili pokojíček, ve kterém se bude cítit dobře, nepotřebujete znát všechny poučky této metody. Postačí se zprvu držet 5 základních principů. A ty si dále představíme.
„Tam, kde je vítr a chybí voda, čchi (životní energie) se rozptýlí do všech stran. Samotná voda zas čchi vstřebá. Naši předci praví, že bychom se měli snažit čchi shromažďovat, aby se nerozprchla do všech stran. Vitální síla čchi by měla proudit, ale zároveň držet pohromadě.“
Malý dětský pokoj rozněcuje dětskou vynalézavost
První feng shui otázkou je, kde v rámci bytu by se měl pokoj nalézat. Ideální je přitom jižní a jihovýchodní strana, která pokojíček rovnoměrně osvětluje během celého dne.
Dítě se bude spíše cítit bezpečně a v harmonii v menším pokojíčku, případně velkém, ale velmi členitém. Velikost dětského pokoje proto nehraje takovou roli. Velký prostor by na dítě mohl příliš doléhat a působit neútulně. Zato malý poskytne paradoxně více místa dětské fantazii a kreativitě.
Jestli zatím nemáte s novými informacemi, jak naložit, nezoufejte. Přecházíme totiž k bodu, kterým můžete zamíchat s kartami a možná i jinými hračkami v dětském pokoji.
Jak skloubit hraní a spánek? Zónujte.
Harmonizovaný feng-šuej prostor by měl co nejvíce ladit. V ostatních pokojích bytu s tím nebudete mít až takový problém, ale jak se toho zhostit v dětském pokoji? Nezapomeňte, že jde o zázemí dítěte, ve kterém bude, zvlášť s přibývajícím věkem, trávit nejvíce času. V místnosti bude jak spát, tak si hrát, učit se nebo třeba trucovat. Nejlépe proto uděláte, pokud prostor rozdělíte do účelových zón.
Aktivní zóna se bude v průběhu let pochopitelně proměňovat. Nejmenší dítka si v takové části pokoje mohou hrát například na pěnové podložce, barevném koberečku a objevovat rozmanitost svých hraček. Starší děti se zas vyřádí v dětském teepee nebo na pokojové houpačce.
Do aktivní zóny patří:
- úložný prostor na hračky, poličky, krabice
- hračky, hračky, hračky
- měkký kobereček
- dostatečné centrální osvětlení, co nejvíce přirozeného denního světla
- veselé dekorace, nástěnné malůvky a samolepky
Do aktivní zóny nepatří:
- nábytek s ostrými rohy
- špatně čistitelné podlahy a pomůcky
Odpočinková zóna s sebou nese na rozdíl od té aktivní klidnou nechaotickou atmosféru s jemnou energií. Toho docílíme jistým minimalismem. Zóně odpočinku bude dominovat postel, vedle ní noční stolek s lampičkou. A tím ideálně končíme.
Do odpočinkové zóny patří:
- postel
- noční stolek
- lampička (není u hlavy)
Do odpočinkové zóny nepatří:
- elektronika!
- hračky
- nepořádek
Neutrální/studijní zóna pak pojme vše, co se do předešlých zón nevešlo. U miminek tento prostor dobře vyplní například přebalovací pult. Starší děti budou mít stále více potřeb a školáci tuplem. Proto do neutrální zóny řadíme především studijní potřeby: prostorný psací stůl a pohodlnou židli.
Do neutrální zóny patří:
- psací stůl (např. rostoucí)
- židle
- elektronika
- knihy, učebnice, kancelářské pomůcky
- koš
- světlo
Do neutrální zóny nepatří:
- nepořádek
- hračky a jiné rozptýlení
Nábytek do dětského pokoje ve znamení jednoduchosti
Slovo element ve spojení s feng-šuej uslyšíte velmi často. Staří Číňané věřili, že člověk k životu v harmonii potřebuje být obklopen 5 prvky: ohněm, kovem, zemí, vodou a dřevem. Právě dřevo by v dětských pokojích mělo být zastoupeno nejvíce. Rozložení ostatních prvků volte nejlépe podle osobnosti dítěte. Malým neposedům bude v místnosti dobře prospívat prvek země, vody a kovu. Naopak lehce zakřiknutým dětem lépe poslouží element ohně.
Nábytek v pokoji by měl především bezpečný. Pokud přestavujete například pracovnu na dětský pokojíček, pak si raději projděte několik bezpečnostních zásad v našem článku ze série To nejlepší pro naše nejmenší. Vždy dejte přednost lehkému a jednoduchému zpracování. A lehkým nemyslíme „fórovým“, ale spíše pocitově vzdušným a zaobleným.
Jak zabezpečit byt pro batole?
Jak pracovat s elementy?
Každý element symbolizuje různé charakteristiky, ať už povahové rysy, barvy, materiál nebo tvary. Pokud byste tedy v dětském pokoji rádi podpořili konkrétní prvek, přistupujte k tomuto úkolu kreativně. Co vše vás napadne v souvislosti s ohněm? Teplo, červená, oranžová, trojúhelník, svícny, ozdobné rostoucí papriky… Práce s elementy může být velmi intuitivní a přitom hravá. Níže najdete obecně uznávané charakteristiky jednotlivých prvků.
- Oheň: léto, horko, květy a plody, kůže, věže, pestrobarevnost, svícny, trojúhelníky
- Voda: chlad, černá, šedá, polštáře, vlnité popínavé rostliny, malby moře, fontány, kapky, sklo
- Kov: podzim, sucho, kovový materiál, zlatavé odstíny, kruh, ovál, hedvábí, mušelín
- Dřevo: jaro, zelená, pastelové barvy, dřevěné výrobky, vysoké rostliny, malba, pruhy, listy, pokojovky
- Země: pozdní léto, žlutá, cihly, hlína, beton, kámen, visuté rostliny, keramika, rustikální styl, čtverec
Dětská postel a psací stůl je základ
Středobodem pokoje by měla být postel. Ideálně jednoduchá a nepřeplněná doplňky. Pod postelí by se tak nemělo hromadit příliš věcí, a to ani v úložném prostoru. Směřovat by měla tak, aby dítě ze svého polštářku vidělo na dveře, ale zároveň nemířila přímo proti nim. Nejlepší umístění postýlky je proto s čelem opřeným o stěnu, na které není okno ani dveře.
Druhým důležitým kusem nábytku je pracovní stůl. Ten vybírejte dostatečně prostorný. Nyní možná dítěti na kreslení stačí, ale vyskládá na něj za pár let všechny své sešity a učebnice? Při sezení u stolu se dítě bude nejlépe cítit, bude-li mít za sebou stěnu. Na záda by mu však neměly směřovat žádné ostré rohy a kusy nábytku. Stejně jako u postele, také na židli by měl mít malý školák dobrý (ne však přímý) výhled na dveře.
Dohlížejte na to, že je deska stolu uklizená, čistá a vždy připravená na novou práci. Z toho důvodu prostor vybavte dostatečným úložným prostorem a šuplíky. Pokud navíc neutrální zóna sousedí s aktivní herní oblastí, zamyslete se nad pořízením vhodného předělu. Dítě by nemělo mít ze studijní zóny blízký kontakt s hračkami a jinými rozptylovači.
Nechte působit barvy
O tom, jak barvy ovlivňují lidskou psychiku se více dozvíte v našem článku Jak vymalovat dětský pokoj. Z pohledu feng-šuej tak pomocí specifické výmalby, tapet a barevných doplňků můžete skvěle podpořit jednu z vydělených zón, ale třeba i přispět k soustředění nebo naopak uklidnění dítěte.
Jak vymalovat dětský pokoj? Druhy tapet
Výběr barev bude souviset s 5 elementy. Pokud si zase místnost rozdělíme do tří zón, nabízí se jednoduchá kombinace. Odpočinková zóna si žádá zklidnění. Zde proto volíme tlumené barvy (bílá, hnědá, krémová, tlumená modrá). Aktivní zóna vybízí k dětské fantazii, řádění a objevování. Nebojte se výrazných barev a pestrých vzorů. Do výběru zahrňte i osobnost dítěte. Příliš aktivní děti spíše zklidní hnědá, béžová, modrá či žlutá. Pasivnější jedince může vybudit zelená, jemně červená, oranžová. Na neutrální zónu si přichystejte hodně žluté barvy. Ta (jakožto element země) totiž podporuje intelekt.
Dekorace do dětského pokoje
Vybírání vhodných dekorací je jako navlékání korálků. Aby u sebe korálky dobře držely, je potřeba pevná nit a jistý nadhled. Dětský pokojíček má být pestrý a už od útlého věku v dětech probouzet fantazii a hravost. Jak to ale uchopit z pohledu feng-šuej, kde se klade důraz na vyváženost?
Na první pohled nevyváženě liché tři zóny krásně doplní čtvrtá. Můžeme ji nazvat Zóna propojující. Patří do ní vše, co se stará právě o to, aby na sebe jednotlivé části pokoje dobře navazovaly, ale zároveň byly stále funkčně oddělené. Takovými prvky mohou být například rostliny, zrcadlo, koberec, LED pásek, závěs, tapeta. Při výběru jednotlivých dekorací si ideálně vyberte jedno téma, do kterého budete pokoj ladit, např. les, námořníci, indiáni atd. Důležitou vlastností dekorací je také to, že je snadno vyměníte podle toho, jak vaše dítko poroste.
Do propojující zóny patří:
- rostliny (dál od odpočinkové zóny)
- světla, lampy, světelné řetězy
- závěsy
- polštářky
- zrcadlo (tak vysoko, aby se v něm dítě vidělo, ne naproti lůžku)
- úkryty, bunkry
- obrázky
Do propojující zóny nepatří:
- akvárium
- nábytek s ostrými rohy
Našli jste 5 základních principů?
Kouzlo feng-šuej tkví mimo jiné v tom, že je bezprostředně propojené s přírodou. Však také jedním z hesel učení je Vpusť přirozenost do svého života. Není třeba složitých pouček, vše podstatné najdete právě v přírodě, ať už čerstvý vzduch, který je v dětském pokoji a celém bytě tak potřebný, tak dostatek inspirace. Abychom vám to však na začátek příliš nekomplikovali, vybrali jsme níže 5 základních principů z pohledu 5 elementů.
- Oheň: „K tomu, aby se energie stále rozpínala po celém pokoji, je potřeba zajistit provázanost jednotlivých zón, například vhodnými dekoracemi.“
- Voda: „Se stejnou lehkostí jako voda nadnáší list stromu pořizujte do pokoje vzdušný a jednoduchý nábytek.“
- Kov: „Odpočinkovou zónu smrštěte v duchu minimalismu do účelného koutu: postel a noční stolek.“
- Dřevo: „Nechte dítě růst. Dopřejte mu dostatek prostoru (volnosti) při hraní.“
- Země: „Podobně jako půda shromažďuje vodu, umožněte dítěti ve studijní zóně nerušeně vstřebávat nové informace a práci s nimi.“