Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Dětská postýlka: nejčastější mýty a fakta
O konkrétních parametrech postýlky vás každý výrobce dostatečně informuje. Jak ale zaručit, že bude spánek v ní miminku opravdu pohodlný? Existují i jiné alternativy jako třeba dětská kolébka? A co vše by měl tento specifický nábytek do dětského pokoje splňovat?
Obsah článku
- Otázka bezpečnosti vás už nezaskočí
- Kam se poděla dětská kolébka
- ...doba, kdy i Mojžíšův koš byl poš
- O tom, jak poloha postýlky ovlivňuje dětský spánek
- Kolotoč nad postýlku: věšet, či nevěšet?
- Je libo spaní bez dětské postýlky?
- Matrace do dětské postýlky pro zdravý spánek
- 2 nejčastější mýty o dětských postýlkách
Otázka bezpečnosti vás už nezaskočí
Při vybírání mimi doplňků do bytu byste měli udržovat balanc mezi bezpečností a přirozenou volností vás i vašeho dítěte. Různé zábrany, bočnice a síťky mohou sice na dětské postýlce působit jako malé vězení, přesto jsou naprostým bezpečnostním základem. Pokud navíc dítku vykouzlíte poklidné okolní prostředí, bude se cítit bezpečně i za masivními příčkami. A tím spíš, když k tomu všemu přičtete časté mazlení a vaši neustálou blízkost.
K tomu, aby výrobek splňoval bezpečnostní normy, se zohledňuje především:
- Stabilita: postýlka se nesmí za žádných okolností převrhnout
- Zaoblené hrany: žádné vyčnívající rohy, ani šrouby zakryté krytkami (ty se mohou uvolnit)
- Bezpečná vzdálenost mezi příčkami: mezi 4,5–6,5 cm
- Zajištěné polohování
- Zdravotně nezávadný materiál
Kam se poděla dětská kolébka
Možná i vy jste objevili starou fotku ze svých kojeneckých let, kdy dřímáte v proutěném koši nebo dřevěné kolébce. I když v dnešní době dětské postýlky vedou na plné čáře, existuje pro to nějaký rozumný důvod? Z dlouhodobého hlediska jsou postýlky jistě praktičtější. Na trhu totiž seženete rostoucí postel s polohováním, mobilní konstrukce s kolečky. Vhod vám ale může přijít i cestovní postýlka v odlehčené variantě.
Pokud si ale potrpíte na tradice a myšlenka na dřevěnou kolébku ve vás probouzí krásné dětské vzpomínky, nic vám nebrání v jejím pořízení. Musíte ale počítat s tím, že vám oproti postýlce vydrží znatelně méně měsíců. Jakmile totiž začne miminko vystrkovat růžky a zvedat se (cca 6 měsíců), budete se muset stejně poohlédnout po vyšší postýlce.
...doba, kdy i Mojžíšův koš byl poš
I když by se mohlo zdát, že novorozenecké koše vycházejí z módy, v nabídce stále najdete nepřeberný výběr. Někde se setkáte s označením proutěné lůžko, jindy Mojžíšův koš. Jedná se o košík s rozměry cca 83 × 45 cm, do kterého malé miminko zapadne jak prdýlka na nočník. Díky tomu se může oproti velké postýlce cítit bezpečněji a vy ho snadněji budete moci přenášet.
A odkud, že se vzal takový biblický název? Pravděpodobně opravdu ze Starého zákona, kdy malého Mojžíše ukryla matka do třtinové ošatky na břehu Nilu.
O tom, jak poloha postýlky ovlivňuje dětský spánek
Vaše dítě potřebuje hlavně blízkost s rodiči. Z tohoto pohledu příliš nezáleží na poloze postýlky. Jakmile se od ní totiž vzdálíte, miminku se to poloha-nepoloha stejně líbit nebude. Existuje ale několik tipů a triků, které mohou malými krůčky přispět k větší pohodě dětské psychiky, a tím i snadnějšímu usínání.
- Postýlka co nejdále od dveří: dítě nebude během spánku rušeno provozem za dveřmi, podvědomě ho i blízkost vchodu může zneklidňovat
- Pevná stěna za hlavou: navozuje pocit ukotvenosti a bezpečí, opět vede k lepšímu usínání
- Rovný strop nad postýlkou: zkosený strop působí dynamicky a může prodlužovat dobu usínání
- Vyčnívající vysoký nábytek: skříně a poličky, které převyšují postýlku mohou dítěti bránit v bezstarostném uvolnění
Kolotoč nad postýlku: věšet, či nevěšet?
Možná se i vy potýkáte s otázkou, jestli dítěti pořídit první hračky nad postýlku. Na výběr máte nejčastěji různorodé hrací kolotoče a hrazdičky. Někteří rodiče jsou však zastánci spíše „holé postýlky“, ve které dítě nic nerozptyluje. Podle této teorie brání hračky dětem klidně usnout a spíše je ze snění vytrhují. Jestli se i vy přikláníte k této možnosti, pak pro vás bude vhodnější hrací deka s hrazdičkou, se kterou si dítě může hrát mimo své spánkové teritorium.
Ať je z pohledu spánku názor na hračky jakýkoliv, z pohledu vývoje dítěte, je přítomnost barevných hraček nutností. Už od narození má smysl dětem nad postýlku (nebo kamkoliv nad místo, kde zrovna spočívá) zavěšovat hračky. Novorozenec si tak lépe natrénuje zaostřování. Myslete však na to, že nevidí dál než na 20–25 cm. Hračky proto věšte do této vzdálenosti zhruba nad úroveň hrudníku. Kojencům od 2 měsíců už má smysl pořídit i kolotoč přibližně nad jeho nožičky.
Je libo spaní bez dětské postýlky?
Setkat se můžete i s názorem, že nejlepší pro dítě je spaní v jedné posteli spolu s rodiči. Z historického pohledu je toto skutečně přirozenější varianta. Má však i v dnešní moderní době své místo? Příznivci tzv. co-sleepingu si nemohou společné spaní vynachválit. Tyto děti se totiž i ve starším věku probouzejí během noci mnohem méně. Společné spaní také posiluje vzájemnou důvěru a mimo jiné i laktaci maminky. Na druhé straně však stojí strach ze zalehnutí miminka nebo třeba složité přecházení na samostatné spaní ve starším věku.
Matrace do dětské postýlky pro zdravý spánek
Postýlka bez matrace je jako mléko bez laktace. Zkrátka neúplná. Proto si nezapomeňte nastudovat také pár informací o tomto neméně důležitém doplňku. Odborníci se vesměs shodují, že pro miminka je nejlepší matrace tak akorát pružná a prodyšná z přírodních materiálů. Zvlášť nevhodné jsou zónové matrace, protože se dětem páteř teprve formuje a zpevňuje. Sáhnout tak můžete například po pevné (střední stupeň tvrdosti 3–4) sendvičové matraci z kokosového vlákna.
Doby, kdy se matrace obalovaly všemožnými igelity jsou již dávno za námi. Děti se v takových postýlkách zapařovaly a měly jistě daleko k pocitu „jako v bavlnce“. Pro tyto účely raději volte jednostranně nepropustné a současně prodyšné podložky do postýlky. Vyžadovat od dalších lůžkovin certifikaci OEKO TEX, není žádný rozmar. U materiálů s touto nálepkou máte jistotu kvalitního zpracování bez použití škodlivých chemikálií.
2 nejčastější mýty o dětských postýlkách
Do postýlky pro miminko patří polštářek a peřinka
Důvodů pro takové přesvědčení může být hned několik: polštáře připomínají prostředí dělohy, navozují útulnou atmosféru a jsou příjemné na dotek. Z bezpečnostního hlediska jsou ale opět velmi nevhodné. Minimálně do 1 roku dítěte není třeba postýlku vystýlat polštářky. Pro vývoj páteře je takové řešení stejně zcela nevhodné. Mimo to existuje stále riziko udušení, podobně jako u hraček v postýlce. Namísto peřinek využijete zavinovačku nebo spací pytel.
Ochranný mantinel zabrání dítěti v prostrčení ručičky
Ať už je vaše motivace k pořízení mantinelu do postýlky jakákoliv, z bezpečnostního hlediska to smysl tak docela nedává. Příčky kolem postýlky jsou konstruované právě tak, aby jimi dítě nemohlo prostrčit žádnou končetinu a ublížit si. Látkový mantinel naopak může zabraňovat cirkulaci vzduchu a zvyšovat tak riziko náhlého úmrtí kojence.