Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Co si vzít s sebou do porodnice?
Devět měsíců čekání se vyplatilo a už za pár dní se konečně setkáte se svým miminkem. Ještě vám nejspíš zbývá zabalit tašku do porodnice. Co byste tak mohla potřebovat? Otázky hoďte za hlavu, nohy dejte nahoru. Rádi vám poradíme!
Obsah článku
- Co s sebou do porodnice za důležité dokumenty
- Základní potřeby do porodnice
- Rozptýlení k dlouhému čekání
- Co si zabalit do porodnice jako nastávající maminka
- Pomůcky ke kojení
- Kosmetika pro maminku
- Seznam věcí do porodnice pro miminko
- Hygienické potřeby pro miminko
- Co sbalit do porodnice na cestu domů
Co s sebou do porodnice za důležité dokumenty
- Těhotenská průkazka,
- kartička pojištěnce,
- občanský průkaz nebo pas,
- rodné listy obou rodičů,
- prohlášení o jméně miminka (formulář obdržíte v porodnici),
- oddací list (vdané maminky), prohlášení o otcovství (nesezdané páry) nebo právoplatný rozsudek o rozvodu (rozvedené maminky).
Základní potřeby do porodnice
Každá maminka bude potřebovat do porodnice celkem dvě tašky. Na porodním sále většinou není dostatek místa pro velký kufr, ve kterém se nacházejí věci pro celý pobyt v porodnici. Proto své potřeby rozdělte – první tašku volte spíše sportovního charakteru pro rychlý přístup a připravte si do ní ty nejzákladnější věci. Důležité jsou veškeré doklady, nazouvací boty do sprchy, župan pro decentní zahalení při převozu na oddělení šestinedělí po porodu. Během něj zase oceníte praktickou lahev na vodu, neboť porod je obrovskou zátěží pro organismus a lze ho považovat za vrcholový sportovní výkon. Doporučujeme volit sportovní lahev s brčkem nebo zamačkávacím pítkem, abyste se během pití mezi kontrakcemi nepolila. Na vysušené rty si nezapomeňte přibalit balzám na rty.
Tip: Pokud máte porodní plán, vezměte ho s sebou. Čím dál častěji je na něj brán zřetel porodníky. Také se doporučuje sepsat rodinnou anamnézu obou rodičů pro případ výskytu dědičných chorob.
Co dalšího nezapomenout?
- Platební karta a mince do automatu,
- dioptrické brýle nebo kontaktní čočky (pokud je nosíte),
- léky a vitamíny (v případě, že nějaké užíváte),
- nepromokavý sáček na ušpiněné věci (pytel, igelitka),
- partnera (pokud ho tam chcete mít).
Co raději nechte doma?
- Šperky (v případě akutní sekce byste je na sobě neměla vůbec mít – sundejte je předem),
- drahé věci (notebook, fotoaparát, hodinky),
- parfém,
- partnera (pokud ho tam nechcete mít).
Rozptýlení k dlouhému čekání
Pro stresující chvíle volte uklidňující hudbu ze sluchátek, a pokud budete mít u porodu partnera, požádejte ho o jemnou masáž, kterou vám uleví od psychického i fyzického napětí. Masážní oleje volte s přírodním složením a takové, které jsou přímo určeny pro těhotné ženy. K dostání jsou i masážní olejíčky namíchané speciálně pro první či druhou dobu porodní.
Zejména prvorodičky mohou prochodit po chodbách porodnice nekonečně dlouhé hodiny, než se jim porod naplno rozběhne. Nejen nastávajícím maminkám, ale i tatínkům se hodí pro tyto chvíle oblíbená kniha, elektronická čtečka knih nebo časopis.
Jak vybrat čtečku? Jak vybrat sluchátka?
Kde vzít záložní energii?
Už teď víte, že budete hlavně viset na telefonu? Ještě aby ne – vždyť telefon je zaručeným požíračem času, což se v podobných chvílích docela hodí. Na referování o aktuálním dění i surfování po internetu budete potřebovat hodně energie. Proto se nezapomeňte vyzbrojit nejen dávkou trpělivosti při častém odepisování na zvědavé dotazy příbuzných, ale i dostatkem záložní energie, abyste si mohli první chvíle po porodu miminko vyfotit nebo natočit.
Převezení na oddělení šestinedělí nemusí vždy nutně znamenat okamžité shledání s miminkem. Nikdo od vás nemůže očekávat, natož vy sama, že jen pár hodin po porodu vyskočíte na nohy jako laňka a budete nadšeně pobíhat kolem uplakaného novorozeňátka.
Pravděpodobnější scénář je ten, že budete ráda za každou minutu odpočinku a nicnedělání navíc. Zejména po těžkém porodu důkladně zvážíte každý zbytečný pohyb navíc, a to i kvůli vstávání k telefonu připojeného k nabíječce na druhém konci pokoje. Abyste během chvilky klidu odepsala gratulantům na příchozí zprávy, nemusíte vstávat, neboť si ho můžete dobít z powerbanky.
Nouze o dosah elektrické zástrčky můžete mít i na oddělení JIP, na kterém si pobudete vleže na lůžku zhruba 24 hodin po porodu v případě císařského řezu (neboli porodu sekcí). S powerbankou máte i tento problém naštěstí vyřešený.
Co si zabalit do porodnice jako nastávající maminka
Na oddělení šestinedělí by vám měl partner přinést druhou tašku. Nejideálnější variantou je cestovní kufr, který dokáže pojmout velké množství věcí pro maminku i čerstvě narozené děťátko. Navíc v něj lze díky rozevíracímu mechanismu věci přehledně uspořádat, abyste se vyhnula případnému hledání toho, co v danou chvíli potřebujete.
Vašimi nepostrádatelnými společníky se na několik dní až měsíců stanou kojicí podprsenka a poporodní kalhotky. Při výběru kojicí podprsenky mějte se paměti, že se objem vašeho poprsí zvětší s nástupem laktace – u některých maminek třeba jen o číslo, u jiných razantněji. Z tohoto důvodu se vyplatí pořídit si podprsenku z elastického materiálu a až těsně před porodem, kdy se již poprsí začíná pomalu zvětšovat.
Poporodní kalhotky volte vyšší a síťované kvůli dobrému větrání. Zkuste si je pro jistotu již doma před porodem, abyste měla zaručeno opravdové pohodlí. Některé modely můžou být užší, jiné naopak příliš široké v závislosti od značky.
- Některé modely lze po stranách natrhnout podle potřeby, čímž se mírně rozšíří.
- Jsou výbornou variantou i pro maminky po sekci, neboť v nich dobře větrá jizva.
- Ačkoli je na jejich obalu často uvedeno, že jde o jednorázové kalhotky, zkušené maminky vědí, že je lze opakovaně prát. Navíc po vyprání rychle schnou, což během hektického a prostorově omezeného pobytu na pokoji velmi oceníte.
- Využijete je i doma po návratu z porodnice, protože očistky mohou odcházet během celého šestinedělí, kdy se zavinuje po porodu děloha.
Myslete na své pohodlí
Sbalte si také dvě noční košile s výstřihem pro kojení (zavinovací, na cvočky nebo knoflíčky) a na chození po nemocnici si do kufru přihoďte froté župan a pohodlné omyvatelné boty, které využijete i do sprchy. Darem z nebes bude poporodní polštář, díky kterému se o něco pohodlněji usadíte po případném nástřihu hráze. Pokud se vám nechce do poporodního polštáře investovat nebo si nejste jistá, zdali ho budete opravdu potřebovat (například vám hrozí porod sekcí kvůli velikosti miminka), zabalte si levnější dětský nafukovací kruh do bazénu. Daleko pohodlněji se vám ovšem budete sedět na látkovém poporodním polštáři plněném polystyrénovými kuličkami, protože je měkčí.
Pro příjemné opření se na posteli i skvělou podporu miminka během kojení doporučujeme pořídit kojicí polštář, který využijete nejen v porodnici, ale i doma. Mnohým maminkám pomáhal s pohodlím při spánku již v těhotenství, kdy si v poloze na boku podepřely bříško jeho prostřední částí, hlavu jedním koncem a prostor mezi koleny koncem druhým. Kolena mírně od sebe během spánku na boku jsou velmi žádoucí.
Před porodem si ověřte, zdali jsou ve vámi vybrané porodnici k dispozici erární kojicí polštáře, ať si nenosíte zbytečně vlastní. Pro dvojčátka jsou určeny speciální kojicí polštáře, jejichž dostupnost v porodnici si také raději předem ověřte, neboť nejsou tak často k dispozici jako běžné kojicí polštáře.
Jak vybrat kojicí polštář? Jak vybrat ručník?
Než se dostanete zpět do formy, unosíte volné a pružné oblečení. Období šestinedělí je časem zavinování dělohy po porodu, takže s největší pravděpodobností využijete hlavně oblečení nošené v těhotenství. Těhotenské kalhoty nebo legíny, volnější halenka nebo šaty budou ideální.
Tip: Vezměte si s sebou na pokoj ovoce, zeleninu, drobné svačinky a neperlivou minerálku. Oceníte ovocné přesnídávky i sušenky pro rychlý příliv energie. Čokoládu a pomerančové džusy raději vynechte kvůli možné alergii miminka, ke kterému by se dráždivé citrusy a kakao dostaly přes vaše mléko. Úspěšný nástup laktace podpoříte kvalitním kojicím čajem. V porodnicích samozřejmě jídlo i nápoje mají, ale fine diningem vyhlášené nejsou.
Pomůcky ke kojení
Kojení umí být hotová alchymie, v rámci které je častokrát nutné vyzkoušet řadu pomůcek v naději, že některá z nich zabere. Někdy může jít naopak ukázkově – novorodičce nastoupí laktace jako na zavolanou, miminko se napoprvé dokonale přisaje a maminku netíží žádné problémy, nic ji nebolí a miminko z kojení přibírá podle tabulek. Jindy můžou maminky trápit nepříjemné bolesti související nejen s prudkým spuštěním laktace, ale i zánětem mlékovodu či mechanickým poškozením bradavek kvůli nesprávné technice přisátí děťátka. Mimořádně citlivé bradavky ocení ochranu pomocí chráničů na bradavky, které je zaštítí před bolestivými otěry o látku podprsenky nebo absorpční vrstvu prsních tamponů.
Pro všechny případy je dobré se připravit a být do porodnice poctivě vyzbrojena alespoň informačně. Není nutné pořizovat všechny pomůcky tzv. pro jistotu, ale doporučujeme mít o nich předem dobrý přehled a jejich případné použití konzultovat včas s lékaři.
Máte vpáčené či ploché bradavky? Prodiskutujte tento problém s odborníkem (gynekolog, laktační poradkyně nebo lékař v poradně pro těhotné), abyste byla včas vybavena potřebným arzenálem v podobě prsních kloboučků. Některé z těchto problémů byste měla správně řešit už řadu měsíců před porodem, aby byly bradavky na kojení připraveny.
S mlékem pomůže odsávačka
Odsávačka mateřského mléka bude skvělým pomocníkem v případě, že budete mít problém s nástupem laktace, ale zároveň vám uleví i od nadbytku mateřského mléka. Ne všechny maminky ji nakonec využijí, a proto je dobré si vytipovat konkrétní model v předstihu, aby ji mohl v případě urgentní potřeby zakoupit váš partner. V porodnicích většinou poskytují erární odsávačky mléka, a pokud si nebudete vědět rady, sestřičky vám s výběrem vhodné odsávačky pomůžou. Všeobecně platí, že se s elektronickou odsávačkou mléka nenadřete tolik jako s její manuální verzí, ovšem si za toto pohodlí připlatíte. Manuální odsávačka mléka je vhodná zejména pro příležitostné použití.
Podpora pro poprsí napěchované mlékem
To, co opravdu využijete od prvního dne pobytu v porodnici, je kojicí podprsenka. Na výběr máte z modelů vyrobených z bavlny i syntetického materiálu. Pro noční kojení jsou jako stvořeny podprsenky zavinovacího typu, u kterých se nemusíte rvát v polospánku s odepínacími košíčky. Během dne však tuto elegantní možnost oceníte – a to zejména při kojení na veřejnosti.
Pokud ano, nebude pro vás ta pravá. Jaká kritéria by měla kojicí podprsenka splňovat?
- Elastická,
- bezešvá,
- bez kostic,
- s širokými ramínky,
- měkká,
- prodyšná.
Podprsenku zabezpečte proti protečení mléka. Jakkoli neuvěřitelně to může znít, během prvních měsíců kojení se budete pravděpodobně potýkat s protečenými kruhy na noční košili po ránu. A nejen to! Někdy vám bude stačit slyšet pláč miminka (i cizího), a vaše mlékovody se budou moct zbláznit ze snahy naplnit se a připravit plačícímu stvoření mléčnou svačinku. Aby si okolí nevšimlo přehnané ochoty vašeho těla nakrmit všechna miminka v okolí, do podprsenky si pro jistotu vlepte prsní vložky, které zachytí prosakující mléko a zároveň udrží bradavky v čistotě. Do porodnice volte jednorázové prsní vložky, doma můžete z ekologického i finančního hlediska volit vložky pratelné vhodné pro opakované použití.
Benefity kojení
Pokud vás čeká první pobyt v porodnici, vězte, že se dost možná dostanete k rozdílným informacím. Zatímco vám jedna sestřička poradí přikládat dítko co nejčastěji pro správné rozkojení, její kolegyně bude možná trvat na jeho pravidelném přikládání v určitém časovém intervalu, a to často bez ohledu na bdělost či spánek děťátka v danou chvíli.
Třeba strčí bez přemýšlení miminku do pusinky dudlík, i když vy víte, že jste jako malá dudlík neměla a sousedovic Honzík taky ne. Možná budete vystresovaná, pokud se laktace správně nerozjede a ze strachu o dostatečnou výživu miminka sáhnete raději po kojeneckém mléku. Při potížích s kojením se nestyďte kontaktovat certifikovanou laktační poradkyni, která vám poradí nejlépe.
Mateřské mléko má mnoho benefitů pro vás i vaše dítě:
- Hluboké vzájemné napojení mezi matkou a dítětem, speciální druh komunikace a intimní blízkost,
- nižší riziko virových onemocnění, potravinových alergií a intolerance,
- nižší riziko obezity a výskytu ekzému,
- komplexní výživa přesně uzpůsobena věku a potřebám dítěte (složení mateřského mléka se průběžně mění).
- Nevzdávejte se a vyzkoušejte všechno, co bude ve vašich silách.
- Kojte často. Klidně miminku nabídněte prs až 12× za den, z toho 2 – 3× během noci. Pokud je potřeba, kojte ještě častěji.
- Nepoužívejte dudlík ani kojeneckou láhev.
- Miminku nabízejte oba prsy.
- Dbejte na pohodovou atmosféru a klidný stav své mysli. Z nervózní maminky bude miminko neklidné a nemusí se dobře přisát.
- Dovolte dítěti sát tak dlouho, jak potřebuje.
- Ihned po porodu vyzkoušejte v rámci bondingu tzv. samopřisátí, kdy se miminko samo připlíží k bradavce a přisaje se.
- Provozujte kontakt kůže na kůži. Díky mazlení s novorozencem se maminkám spouští hormony oxytocin a prolaktin, které jsou nezbytné pro úspěšné kojení.
- Nástup laktace podpoří kvalitní kojicí čaj, heřmánkový čaj, maso-zeleninový vývar i bílá káva (melta, Caro).
- Střídejte během kojení polohy (na fotbalistu, klasika) a dbejte na správnou techniku sání (nos i bradička miminka by se měly dotýkat prsu a do úst děťátka se vkládá celý dvorec, ne pouze bradavka).
- Dodržujte pitný režim. Bez vody nebude ani mléko.
- Starejte se s láskou o své poprsí a občas mu dopřejte jemnou masáž.
- Zařaďte to své stravy anýz, fenykl a kmín (podporují tvorbu mléka).
- Po porodu trvejte na tzv. bondingu, pokud to okolnosti a zdravotní stav miminka dovolí.
- Hodně odpočívejte a vyhýbejte se stresu.
Kosmetika pro maminku
Zabalte si vše, co byste mohla potřebovat na prodloužený víkend – ručníky, sprchový gel, šampon, tělové mléko, deodorant, kartáček, zubní pastu i kartáč na vlasy. Vaše tělo dostane zabrat, a proto se neobejdete bez porodnických vložek, vložek do podprsenky a krému na bradavky, u kterého byste si měla pohlídat, zdali je ho nutné z bradavek umýt před kojením. Pro kojící maminky doporučujeme mast z čistého lanolinu, která je pro miminko bezpečná a skvěle ji využijete i na léčbu jeho opruzenin.
Tip: Vše by mělo být jemné a bez parfému. Tak předejdete podráždění kůže a miminko bude cítit vaši přirozenou vůni, podle které si vás za každých okolností spolehlivě pozná.
Po přirozeném porodu oceníte vlhčený toaletní papír, který vám bude díky své jemnosti daleko příjemnější než erární toaletní papír v nemocnici. Na poporodní hojení zužitkujete gel z dubové kůry.
Seznam věcí do porodnice pro miminko
Podle počasí a délky pobytu v porodnici sbalte několik bodýček a dupaček (či polodupaček do pasu) nebo pár overalů. Nezapomeňte ani bryndáčky, látkové pleny k otírání pusinky či podložení hlavičky a čepičku s kojeneckými rukavičkami z bavlny.
Pro klidnější spaní přibalte dudlík a zavinovačku, která miminku navodí pocit bezpečí. Ve většině porodnic vám dají automaticky k dispozici erární kus. Přineste si ovšem pro jistotu vlastní (vyprané a vyžehlené) čtvercové pleny, do kterých miminko napevno zavinete a následně použijete navrch ještě klasickou zavinovačku pro zajištění tepla a pohodlnější manipulaci s miminkem. Pokud by vám nevyhovovala tenčí erární zavinovačka na suchý zip, můžete si pro miminko přinést vlastní, třeba s vyztuženými zády nebo na šněrování.
Tip: Čtvercové pleny vybírejte z čisté bavlny, kterou lze prát na 60 °C. Miminko nezavinujte do příliš silných plen (např. z flanelu), neboť by se v nich mohlo přehrát a reagovat zvýšenou teplotou. Než začnete balit věci do porodnice, zjistěte si, co zde mají k dispozici. Je možné, že vám většinu věcí dají nebo půjčí.
- Vybírejte oblečení ideálně ze 100% bavlny. Můžete se řídit i biotextilní certifikací, která se v současné době u oblečení začíná řešit. Nejlépe uděláte certifikátem GOTS, jenž zaručuje bio původ a etickou výrobu zboží. Certifikace Oeko-Tex® Standart 100 zaručuje, že finální výrobek neobsahuje zdraví škodlivé chemikálie, zatímco označení Fairtrade® zaručuje etické pracovní podmínky během výroby.
- Oblečení před prvním použitím vždy vyperte! Nikdy nevíte, kolika lidem prošlo rukami, v jakém skladě leželo, co po něm běhalo a jakými chemickými látkami je napuštěno.
- Perte na 60 °C, abyste docílili perfektně čistého prádla zbaveného většiny mikroorganismů a alergenů. Pro 100% jistotu můžete oblečení ještě projet žehličkou.
- Používejte vhodný dětský prací přípravek bez bělidel a agresivních chemikálií. Nejlepší volbou bude výběr pracího prostředku speciálně určeného na jemnou dětskou pokožku – bez konzervantů, parfemace a alergenů.
- Vyhýbejte se použití aviváže. Mohla by vyvolat podráždění citlivé dětské pokožky.
- Vyprané prádlo v pračce dejte pro jistotu ještě jednou máchat. Využívejte prací programy pro děti a alergiky. Výborný bude i parní program, který oblečení spolehlivě vydezinfikuje.
- Maminkami osvědčený pomocník na závěr: žlučové mýdlo. Poradí si s mnohými odolnými nečistotami, na které je samotná pračka krátká. Stačí v něm znečištěné místo proprat či nechat odmočit. Dále stačí ušpiněné prádlo vyprat klasicky v pračce s ostatním prádlem.
Jakou velikost kojeneckého oblečení pořídit? Jak vybrat zavinovačku?
Hygienické potřeby pro miminko
Miminko toho v základu nepotřebuje během prvních dní svého života tolik. V mnohých porodnicích máte pro miminko k dispozici základní kosmetiku jako mycí gel, dětský olej a krém na opruzeniny. Dražší položky jako jednorázové pleny a vlhčené ubrousky jsou ve většině porodnic k dispozici pouze na prvních pár hodin a poté se od vás očekává používání vlastních. Do porodnice se vám dále hodí hygienické podložky na přebalování, které využijete i po návratu domů, zejména u lékaře, protože perfektně zachytí případnou nehodu.
Výborným pomocníkem vám budou kosmetické nůžky. Vybírejte speciální nerezové nůžtičky se zakulacenou špičkou, kterými miminku neublížíte. Ačkoli je všeobecně doporučováno miminkům nehty během šestinedělí nestříhat, někteří novorozenci je mají tak dlouhé, že je lepší je šetrně zastřihnout, než čelit riziku škrábnutí se do krve. Bavlněné rukavičky sice slouží proti nechtěnému škrábnutí, ovšem miminka jsou přeborníci v odhazování jak rukaviček, tak ponožek.
Základní výbava pro miminka a úplné novorozence Jak vybrat pleny pro miminko?
Co sbalit do porodnice na cestu domů
Jak dlouho budete v porodnici?
Porod i pobyt na oddělení šestinedělí bývá obvykle opravdovým očistcem, kdy si nejedna novopečená maminka sáhne na své dno – a to jak kvůli rozbouřeným hormonům, tak kvůli celkové vyčerpanosti, nevyspalosti a bolestem. Čím náročnější první dny po narození miminka jsou, tím víc se maminky těší domů. A není se čemu divit, neboť některé z nich doma čeká pomoc v podobě partnera nebo třeba maminky, která miminko na chvilku povozí v kočárku venku na procházce, aby si maminka trochu zdřímla a nabrala nové síly do nezastavitelného kolotoče. Bezpečí, pohodlí a klid domova nelze ničím nahradit.
Po přirozeném porodu bez komplikací se dostanete domů přibližně na 3. až 4. den po porodu podle toho, zdali jste rodila dopoledne, nebo odpoledne. V případě porodu sekcí (neboli císařským řezem) se vám pobyt v porodnici prodlouží o jeden den – přeci jen šlo o náročnou břišní operaci, jejíž výsledek musí pečlivě sledovat lékaři. Tento časový odhad se vás týká pouze tehdy, pokud se u vás ani u miminka nevyskytly žádné zdravotní komplikace (problémy s jizvou po operaci, horečka, novorozenecká žloutenka).
Bezpečný převoz domů
Nejvhodnějším prostředkem pro přepravu novorozence je osobní automobil. Jelikož miminko ještě nemá dostatečně vyvinutou imunitu, omezte kontakt s lidmi a jimi přenášenými různými virózami. Každý automobil převážející miminko musí být vybaven autosedačkou, která se umisťuje proti směru jízdy. Autosedačku lze vybrat ze tří typů: pro děti ve váhové kategorii 0–13; 0–18 nebo 0–36 kg.
Autosedačku zakryjte potahem (jarním nebo zimním) nebo ji vyložte čtvercovou plenou z bavlny nebo termoregulačního bambusu. V létě zabezpečte zadní okna auta clonou proti slunci, a to i v případě tmavých okenních skel. Na přikrytí volte letní fusak nebo lehoučkou deku z přírodního materiálu. V zimě uložte miminko do zimního fusaku. Letní i zimní varianta fusaku má oddělené nožičky kvůli bezpečnostnímu pásu vedoucímu tímto místem.
Autosedačka: nová, nebo z bazaru?
Stejně jako kosmetické produkty či potraviny, i autosedačky mají omezenou životnost. Přesnou dobu nejvyššího stupně bezpečnosti autosedačky deklaruje její výrobce a většinou se pohybuje kolem pěti let. Po uplynutí stanovené doby již nemusí být použité materiály v takové kondici, jaké by měly být pro co nejvyšší ochranu dětského pasažéra.
Kromě zubu času snižuje spolehlivost použitých plastových částí i sluneční záření, jenž narušuje jejich strukturu a činí je křehkými. Proto byste neměli autosedačku nechávat v autě, což se v případě tzv. vajíček tak často nestává – miminko v něm přenášíte tam a zpět. Autosedačka tak tráví většinu času doma mimo dosah přímých slunečních paprsků.
Láká vás pokušení pořídit použitou autosedačku kvůli výrazně nižší ceně? Ačkoli nepotěšíme ekologicky smýšlející spotřebitele, doporučujeme se použitým kusům vyhýbat. U bazarové autosedačky si nemůžete být dostatečně jisti její minulostí.
Její bezpečnost může být narušena následujícími okolnostmi:
- Dlouhodobé vystavení slunečnímu záření,
- překročení doporučené doby použitelnosti stanovené výrobcem (většinou pět let),
- nevhodné uskladnění (např. ve vlhkém sklepě),
- byla ve vozidle během dopravní nehody při rychlosti nad 20 km/h.
Pokud jste si jisti, že nedošlo u nabízeného bazarového kusu k výše uvedeným okolnostem (autosedačku prodává vaše kamarádka nebo sourozenec), v jejím pořízení ani používání vám samozřejmě nic nebrání.
Kdy začíná doba použitelnosti?
Doba použitelnosti se nezačíná počítat v momentě výroby (a uskladnění na prodejně), nýbrž první použitím ve vozidle. Pokud se autosedačka nacházela v autě během autonehody při rychlosti vyšší než 20 km/h, již není vhodná k použití a tudíž ani k dalšímu prodeji. Mikrotrhliny na plastovém skeletu, které mohly vzniknout při kolizi a nejsou okem viditelné, mohou mít na svědomí tragické následky v případě vaší autonehody.
Jakkoli nemile může znít doporučení sundat dítěti zimní bundu předtím, než ho připoutáte do dětské autosedačky nebo k sedadlu (v případě větších dětí), měli byste myslet především na jeho bezpečí. Proto raději vstaňte o pár minut dřív a v autě zatopte, nebo dítě vybavte hřejivou dekou.
- Většina zimních bund je vyrobena z hladkého materiálu, který by mohl zapříčinit vyklouznutí dítěte z autosedačky při nárazu.
- Vatovaný vnitřek bundy funguje jako polštář, který nedovolí bezpečnostnímu pásu správně fungovat.
- Již při nárazu v rychlosti pouhých 16 km/h může dojít u dětí v zimní bundě k poškození měkkých tkání, sleziny, jater nebo k vnitřnímu krvácení. Může dojít i k poranění nohou dítěte.
- Po chvilce se může dítě kvůli pocení snažit dostat z bundy, přičemž se nedopatřením vyvlékne i z bezpečnostních pásů.