Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak zabezpečit byt pro batole?
Zařizujete zbrusu nový dětský pokojíček nebo jen upravujete byt do miminkuvzdorné verze? Myslete hlavně na bezpečnost. V klidu a bez zbytečných obav z nejhoršího si rozdělte pokojíček na jednotlivé části a ujistěte se, že splňují základní bezpečnostní požadavky. Zaměřte se na nábytek, schodiště, zásuvky i podlahu.
Obsah článku
- Otupený, přitom nedobytný nábytek do dětského pokoje
- Chránič rohů - nedocenitelná dětská zábrana
- Zarážka dveří ochrání dětské prstíky i vaši stěnu
- Zajistěte lákavé okenní kličky
- Nezapomeňte na závěsy do dětského pokoje
- Záslepka do zásuvky do každé domácnosti
- Plovoučka nebo koberec do dětského pokoje?
- Sepište si úkoly
Nejen dětský pokoj, ale rovnou celý byt byste měli projít a prozkoumat z pohledu bezpečnosti. K tomu vám poslouží následující otázky:
- Nemůže to dítě vdechnout?
- sníst?
- zvrhnout?
- Neporaní se o to?
Otupený, přitom nedobytný nábytek do dětského pokoje
Abyste nemuseli dlouho zkoumat bezpečnostní parametry, nejjednodušším řešením bude pořízení nábytku přímo z dětského sortimentu. Ať už vám schází dětská postýlka nebo praktická komoda, v sekci dětského nábytku najdete dostatek inspirace. Vybraný kousek by měl mít zaoblené hrany a všechny spojovací prvky zcela zapuštěné. Materiál je ideálně vyhotovený v netoxické úpravě, bez zbytečné nátěrové fermeže, laků a syntetických lepidel.
Až budete procházet byt a vyčíhávat poslední možné nedostatky, zopakujte si základní otázky bezpečnosti, zejména pak: nemůže to dítě na sebe zvrhnout? Veškerý nábytek do dětského pokoje by měl být stabilní, pevný, případně přimontován ke zdi. Zvlášť pečlivě prozkoumejte stabilitu místa na přebalování. Pokud se chystáte používat přebalovací podložku, ujistěte se, že dobře drží na rovném podkladu a nehrozí tak její spadnutí.
Chránič rohů - nedocenitelná dětská zábrana
Pokud zatím neplánujete vybavovat samostatný pokojíček, zaměřte se na jednotlivý nábytek v bytě. Jakmile začne váš drobeček zvědavě prozkoumávat hranice, zpozorněte. Připravte se na tuto chvíli s předstihem a zajistěte speciálními chrániči všechny ostré rohy nábytku. K tomu, aby se dítě nemohlo dostat do šuplíku, využijete bezpečnostní zámky a jiné uzávěry skříněk. Podle uzpůsobení vašeho bytu dále pořídíte praktické zábrany ke krbu, schodům nebo třeba lednici.
Zarážka dveří ochrání dětské prstíky i vaši stěnu
Stejně jako u ostatního nábytku, také ke dveřím seženete řadu praktických mimi vychytávek. Například jednoduché zábrany, díky kterým si dítě neskřípne prstíky o panty. Dveřní zarážka však nemusí být jedinou vychytávkou. Pokud chcete dítěti zamezit vstup do místnosti, bude se vám hodit dveřní zábrana. Ta se často vyrábí i s nastavitelnou šířku a oboustranným otevíráním.
Pokud to berete opravdu z gruntu a pořizujete i nové dveře, dejte přednost plnému vyhotovení nebo částečně prosklenému v horní půlce dveří. Nevěste ale hlavu, pokud se prosklené dveře nacházejí v celém vašem bytě. Opatřete alespoň ty do dětského pokojíčku průhlednou bezpečnostní fólií.
Tip: Ze zdravotního hlediska vycházejí nejlépe dveře z masivu. Dřevo ošetřeno přírodními vosky a oleji je výbornou volbou do dětského pokoje, ať jde o dveře nebo skříně. U takového materiálu se nemusíte obávat například přítomnosti nebezpečného formaldehydu.
Zajistěte lákavé okenní kličky
Na chvíli se zastavte také u oken a ujistěte se, že neexistuje možnost, jak by mohlo dítě vylézt na parapet a samo si otevřít. Skvělou pomůckou jsou v tomto ohledu uzamykatelné kličky na okenice nebo rozpěry v případě střešních variant. Ty potom můžete bez obav nechat ve ventilační poloze klidně celý den.
Tip: Pokud větráte naplno, nenechávejte nikdy pokoj bez dozoru.
Nezapomeňte na závěsy do dětského pokoje
Aby vaše dítě nerušily během spánku světla lamp nebo třeba projíždějících aut, volte kvalitní zatemnění oken. To vyřešíte látkovými nebo venkovními roletami, žaluziemi a závěsy. Pokud zvolíte rolety či žaluzie, dejte si pozor na délku ovládacího řetízku. Na ten by malé dítě nikdy nemělo dosáhnout, stejně tak jako na dlouhé závěsy, do kterých se může snadno zamotat.
Záslepka do zásuvky do každé domácnosti
Jednou z prvních věcí, která vás možná v otázce bezpečnosti napadne, bude elektřina. Zabezpečení zásuvek raději neodkládejte až na dobu, kdy dítě začíná lézt. Co nejdříve pořiďte, a to nejen do dětského pokoje, záslepky do elektrických zásuvek. Případně si vystačíte také s integrovanými kryty na zásuvkách.
Pozornost věnujte i kabelům. Dítě by při hraní nemělo narazit na visící šňůru, ta přeci přímo vybízí k zatahání nebo cumlání! Veškeré připojení spotřebičů, lampiček a jiných domácích pomocníků pečlivě uschovejte nejlépe za lišty nebo alespoň za nábytek.
Plovoučka nebo koberec do dětského pokoje?
Dětským pádům se během jeho prvních nejistých krůčcích stejně neubráníte, běžte tomu proto naproti výběrem měkké podlahy. Z toho důvodu rovnou zavrhněte studené dlaždice nebo tvrdé plovoučky. Pokud v bytě takový povrch máte, můžete ho jednoduše upravit kusovými koberečky s protiskluzovou úpravou, pěnovou nebo molitanovou podložkou a pevnými běhouny.
Už proto, že bude vaše dítě objevovat svět nejdříve na všech čtyřech, doporučujeme vybírat kvalitní podlahové krytiny, které neobsahují lepidla nebo ftaláty. Dejte přednost přírodním materiálům, jako je antibakteriální marmoleum (přírodní linoleum) nebo koberec z bavlny či vlny.
Tip: Dohlédněte na to, aby se nikde nepovalovaly malé předměty nebo jiné zakutálené drobnosti, které by dítě mohlo spolknout.
Sepište si úkoly
Stále vidíte hrozbu, kam se podíváte? Sepište si na papír, cokoliv vás z bezpečnostní tematiky napadne. K seznamu dále přistupujte jako k checklistu, který je třeba vyřešit ideálně do narození dítěte.
- Pokojovky: oblíbený bytový doplněk, který navíc prostor účinně zbavuje toxické zátěže! I tak jej však před dítětem ukryjte na bezpečné místo. Některé rostlinky mohou být jedovaté, proto zamezte tomu, aby mělo dítě možnost je ochutnat.
- Domácí zvířata: nikdy nenechávejte zvíře s dítětem bez dozoru. Naučte psa přijmout nového člena rodiny do smečky a opatrně je seznamujte. Kočku hůře vycvičíte, proto dbejte na to, aby do pokojíčku jen tak neproklouzla. Často ji totiž láká teplo dětské postýlky, do které by se ráda zachumlala, a přitom by mohla miminko nechtěně škrábnout.
- Nebesa: útulňoučké baldachýny, záclonky nebo i moskytiéry nad postýlkou vypadají krásně a dítěti navozují pocit bezpečí. Skvěle fungují pro nejmenší, jakmile si však později začínají děti stoupat, doporučuje se nebesa z bezpečnostních důvodů sundat.
- Čisticí prostředky, léky: chemické produkty, léčiva a další výrobky, které by mohlo dítě najít, raději ponechávejte v uzamykatelné poličce nebo umístěte do nedosažitelné vzdálenosti.
- Klíče: ideálně ze všech pokojů odstraňte klíče v zámku. Dítě se podezřele rychle naučí princip zamykání, odemykání už však samo nezvládne.
- Topení a kamna: pohmatem si vyzkoušejte, jaká teplota radiátoru je na dotek bezpečná a tuto hodnotu (například pomocí termostatu) nepřekračujte. Okolí rozpálených kamen jednoduše zajistíte bezpečnostní zástěnou či zábradlím.
- Sporák a vařič: abyste se mohli v kuchyni soustředit také na něco jiného, než jen na odhánění malého kuchtíka od potenciálně nebezpečných míst, pořiďte si pomocníka v podobě ochranných knoflíků na trouby a sporák, zábran k vařičům a ochranných lišt.
- Monitor dechu: umístíte na plenku přímo k bříšku miminku, nebo pod matraci do postýlky. Monitor vám může ušetřit bezesné noci, kdy neustále kontrolujete, zda děťátko dýchá. O nutnosti jeho pořízení se dále dočtete v článku Potřebuji monitor dechu?