Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak zařídit dětský pokoj pro školáka?
Dětská postýlka a přebalovací pult už dávno zejí někde na půdě a vy se začínáte poohlížet po funkčním nábytku pro malého školáčka? Pak jste tu správně. V dnešním článku probereme, jaké nejčastější chyby rodiče během zařizování pokojíčku dělají, i to, jak se jim nejlépe vyvarovat.
S čím začít
Doporučujeme začít rozdělením pokoje do jednotlivých zón. Pokud jste již tímto způsobem zařizovali dřívější pokojíček, nic vás nepřekvapí. Herní či přebalovací zónu přeměníte na studijní místo tak, aby dítě v pokoji stále mělo prostor na oddych i hraní, ale zároveň nerušený koutek na práci. O tom, jak tyto zóny tvořit, se více dozvíte v našem článku Dětský pokoj podle feng-shui.
Od výmalby po osvětlení dětského pokoje
Abyste se později nemuseli vracet k nedostatkům, udělejte si seznam. Je jasné, že bude dítě potřebovat pořádný psací stůl s dostatečnou pracovní plochou. Na některé další detaily byste však při zařizování mohli snadno zapomenout.
Jedním z takových bodů je výmalba dětského pokoje. Obecně není dobré, pokud je celý dětský pokoj vymalován extravagantními barvami a motivy. Ty se nejvíce hodí do herní zóny, ale u postele by mohly dítě lehce rozptylovat. A to samé platí i u nové studijní zóny. Zde se dítě potřebuje nerušeně ponořit do učení a sebemenší kresbička ho může lehce vytrhnout z přemýšlení. Například žlutá barva plně podporuje intelekt a zaměření na věc. Nezapomínejte, že už i předškoláci mají mnohdy jasný názor na to, jak by jejich pokojíček měl vypadat, a proto přizvěte právě je do výběru tapety či brouzdání ve vzorníku.
Ruku v ruce s výmalbou byste měli řešit osvětlení. I to je klíčem nejen k dobře působícímu a uspořádanému pokoji, ale hlavně ke správné hygieně očí. Nikdy nesázejte pouze na jedno centrální osvětlení. Zvlášť pro školáky je stolní lampička a světlo na čtení nutností.
Hledáme místo na psací stůl
Než se vrhnete do shánění konkrétního kusu nábytku, zamyslete se, kam jej umístíte. Zde se opět vracíme ke starým dobrým zónám. Herní koutek by se stolem v ideálním případě neměl vůbec sousedit, opět kvůli rozptylování. Aby nebylo dítě zastrčené v tmavém rohu, byť osvětleným kvalitní lampičkou, umístěte stůl nejlépe k blízkosti okna. Tím zajistíte dostatek denního světla. Pokud je to možné, zařiďte to tak, aby dítě nesedělo zády do prostoru. Takové uzpůsobení vyvolává podvědomý neklid.
…a židli
Možná se vám zdá zbytečné hledat místo na židli, když již máte vyhrazené místo na stůl. Nezapomínejte však, že kvalitní ergonomická židle je základ. A ta z celkového prostoru také něco odkrojí. Pokud proto hodláte pracovní zónu situovat tak, aby dítě sedělo zády ke zdi, počítejte s dostatečným prostorem na objemnější kancelářský kousek.
3 nejčastější chyby při výběru stolu
- Nedostatečná výška: vybírejte vždy s dítětem, měla by se pohybovat okolo 70–75 cm. Dítě musí dosáhnout celými chodidly na zem a při položení rukou na desku by paže v lokti měly svírat pravý úhel. Pokud je zatím stůl dítěti velký, můžete to dočasně vyřešit podnožníkem.
- Nedostatečná délka: rodičům se může zdát tak akorát. Dítěti se na stůl pohodlně vejdou oba lokty i sešit s učebnicí. Časem však může učení i pomůcek přibývat, například i stolní počítač. Počítejte proto s nějakou tou rezervou navíc. Pro motivaci k učení není nic horšího než zavalený stůl nepořádkem. Vybírejte stoly s plochou alespoň 120 × 60 cm.
- Málo úložných prostorů: někteří rodiče se tolik zaměří na ideální rozměry a umístění stolu, že zapomenou zkontrolovat dostatek úložných prostor. Dítě bude potřebovat nejen sešity, učebnice a psací potřeby, ale i elektroniku, místo na uložení kabelů, nabíječek a USB disků. Když ne teď, tak za pár let určitě. Dobře promyšlené zásuvky, pojízdné kontejnery a šuplíky navíc malého školáčka učí organizaci a udržování pořádku.
Když vás velikost dětského pokoje drží na uzdě
Malé pokojíčky nemusí za těmi velkými nutně zaostávat. Jen jim věnujte o něco více energie a u každého kusu nábytku myslete především na multifunkčnost. Prototypem takového víceúčelového zařízení je například patrová postel se zabudovaným úložným prostorem a psacím stolem v přízemí. Takové řešení se však více hodí do světlých pokojů, kde není o dostatek denního světla nouze. V opačném případě můžete spodní prostor pod postelí vyčlenit hernímu koutku nebo komodám.
Vše se točí kolem dětské postele
I když by se mohlo zdát, že v pokoji pro školáka hraje hlavní roli psací stůl, není tomu tak. Základem všeho je zdravý spánek na kvalitní posteli dospělých rozměrů. Jak říká profesor neurověd Matthew Walker ve svém bestselleru Proč spíme: Správně strávená noc prospívá jak našemu mozku, tak tělu. Zdá se, že v těle není jediný orgán a v mozku jediný proces, na který by spánek neměl pozitivní vliv. Proto, nezajistíte-li příznivé prostředí na spánek (dobře řešenou spánkovou zónu), pak nemá smysl řešit ideální umístění psacího stolu.
Pokud se například potýkáte s nedostatkem místa, upřednostněte velkou postel nad velkým stolem. Ten můžete vybrat o něco menší, zato s dobře členěnými zásuvkami. Ideální odpočinková zóna by měla být v klidnější části místnosti, dál od okna a dveří. Pokud to prostor dovolí a vy nemusíte příliš řešit úsporu místa, vybavte tuto zónu pouze postelí a nočním stolkem s lampičkou.
Místo na hraní, to nejlepší nakonec
Aby nebyl přechod do nového školního režimu příliš velký šok, ponechte v dětském pokojíčku stále místo na hraní. To se v průběhu let může ztenčovat nebo všemožně přetvářet. Tak jako tak je ale dobré, když má dítě vždy na dosah možnost krátkého odreagování i vyřádění.
Univerzální rada, jak takový koutek vybavit, neexistuje. Berte v potaz hlavně věk a záliby dítěte. Je dobré, pokud bude mít malý školák místo, kde vystavovat své výtvory z pracovních činností a jiné poklady třeba donesené z lesa. Zároveň může herní zóna obsahovat všemožné prolézačky, bunkry a oblíbené hračky. Pokud je v pokoji pevná podlaha, pořiďte alespoň pro tuto část místnosti měkoučký kobereček s nižším vlasem. Na takovém dítě lépe postaví například věž z lega.
Tip: Vytvořili jste svému prvňáčkovi pokojíček snů s fungl novým nábytkem z dřevotřísky? Nezapomeňte místnost pořádně a dlouhodobě větrat. Kousky ze směsných drtí jsou pospojované syntetickými lepidly, které mohou být nepříjemně cítit i několik týdnů.