Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nové energetické štítky: co se změnilo a pro jaké spotřebiče to platí?
Změna energetických štítků
Systém energetických štítků je již řadu let platný v celé EU a značně nám pomáhá při výběru toho nejúspornějšího výrobku. Neustálé inovace spotřebičů však zapříčinily přidávání dalších „plusů“ k dříve dané stupnici a značení tak začalo být matoucí. A proto si štítky žádaly změnu. K 1. březnu 2021 tak došlo k úpravám značení na energetických štítcích vybraných kategorií spotřebičů a nejzásadnějším rozdílem je právě změna značení energetických tříd z A+++ až D na A až G.
Proces výměny štítků měl dvě fáze: v první fázi od 1. 11. 2020 do 28. 2. 2021 výrobci do balení výrobků z daných kategorií přikládali nový i původní energetický štítek. Od 1. 3. 2021 musely tyto elektrospotřebiče od výrobců odcházet již jen s novým energetickým štítkem. Druhá fáze byla vyhrazena přeštítkování v kamenných a internetových obchodech a trvala 14 pracovních dní, tj. 1. až 18. 3. 2021. Během této přechodné doby musel být každý výrobek, kterého se změna týkala, prodejcem přeznačen novým typem štítku.
Jakých elektrospotřebičů se změna týkala?
Úprava štítků proběhla u kategorií: chladničky, vinotéky, mrazničky; pračky a pračky se sušičkami; myčky nádobí; televize, elektronické displeje; světelné zdroje; komerční chladničky používané v prodejnách a prodejních automatech. U všech těchto produktů tak měli výrobci a dodavatelé povinnost nahradit do daného data původní štítky těmi novými s novou stupnicí.
Proč jen u těchto produktů? Například u klimatizací, vysavačů či sušiček prádla by se měly energetické štítky měnit, až vejde v platnost odpovídající právní předpis. Tyto tak mají i po prvním březnu 2021 původní značení a k jeho změně mělo dle předpokladů dojít v roce 2022. V době aktualizace této stránky (srpen 2022) však ke změně u dalších skupin nejsou dostupné bližší informace, předpokládá se v roce 2023 či déle.
Výjimku z výše uvedené změny měly pouze spotřebiče a displeje, které byly z důvodu nízké účinnosti v roce 2021 vyřazeny z prodeje. Ty mohly být v přechodném období do prosince 2021 značeny původním štítkem a poté se již nesměly prodávat.
Rozdíly mezi starým a novým energetickým štítkem
Největším rozdílem je změna škály z A+++ až D na A až G. Výrobky A+++ se tedy přesunuly do třídy B/C, A++ spadlo do kategorie C/D atd. - přesné přeškálování záleží na konkrétní produktové kategorii. Zařazení produktů do daných tříd se navíc bude pravidelně revidovat a aktualizovat podle vývoje trhu. Takto zbyde prostor pro inovace a zefektivňování výrobků z hlediska úspory a štítky se nebudou muset brzy znovu měnit. Barevné zobrazení zůstává shodně v zelených až červených odstínech.
Na štítek byl přidán QR kód, který díky propojení s evropskou databází nabídne více informací o daném výrobku. Stačí jej naskenovat chytrým telefonem.
Většina piktogramů zobrazujících vlastnosti a výkonnost výrobků zůstala bez větších změn, u některých však došlo k úpravě zobrazení. Například u vinoték je nově uváděn objem v počtu lahví a ne v litrech, jako tomu bylo doposud. Na štítcích pak najdete i zcela nové piktogramy - např. účinnost v HDR módu televizí.
Energetická spotřeba produktů se přesunula na výrazné místo uprostřed štítku. Spotřeba v kWh se uvádí za rok (např. u chladniček), 1 000 hodin (u světelných zdrojů) nebo 100 cyklů (např. u praček).
Přínos nových energetických štítků
Nové energetické štítky jsou na první pohled přehlednější a srozumitelnější. Zákazníkům poskytují jasnější a lépe srovnatelné informace, což jim pomůže se snáze rozhodnout při nákupu. Nové štítky navíc díky úpravě škály poskytují dostatečnou rezervu pro technologický pokrok a výrobce to bude motivovat k vývoji úspornějších výrobků.
Veškeré tyto změny se mohou odrazit na konečné ceně spotřebičů, je však třeba si uvědomit, že tlak na energetickou účinnost a úspornost spotřebičů se v konečném důsledku velmi pozitivně odrazí na objemu našich peněženek. Víte, že lednice nejúspornější třídy vám oproti spotřebiči druhé nejvyšší třídy za 10 let ušetří téměř 3 000 Kč?
Nové nařízení o ekodesignu
Ruku v ruce s inovací systému energetických štítků přišlo i nové nařízení o ekodesignu. Z důvodu tlaku na snížení spotřeby a plýtvání energií došlo k prošetření výrobků s vysokým podílem v prodejích, vysokou spotřebou energií a zároveň velkým potenciálem úspory za předpokladu nižších nákladů. Touto studií bylo zjištěno, že se dá spotřeba u daných výrobků významně snížit. Tváří v tvář výzvě zabránit změně klimatu se tak vedoucí představitelé EU zavázali ušetřit do roku 2030 až 32,5 % energie.
Nové nařízení o ekodesignu tedy zahrnuje především úsporu elektrické energie a vody. Uplatnění těchto nařízení by pak nemělo mít negativní vliv na funkčnost výrobků, bezpečí uživatelů a životní prostředí.
Co je ekodesign? Ekodesign je soubor parametrů (především energetická účinnost), které musí dodržet výrobce nebo dovozce výrobku při jeho uvedení na evropský trh. Záměrem je podpořit rozšíření nejúčinnějších technologií a snížit tak spotřebu energie při používání výrobku.